Barwna parada i piękny jubileusz

Autor: 28.04.2017 Nr: 17/2017
Turki z Jagiełły.
Turki z Jagiełły.

W gminie Tryńcza nikt nie potrafi wyobrazić sobie świąt wielkanocnych bez udziału straży grobowych. Barwne oddziały turków od pokoleń pielęgnują tę piękną tradycję. Kolejny raz, oddziały można było zobaczyć w jednym miejscu podczas II Gminnej Parady Turków. Na placu obok kościoła, a później w hali widowiskowo-sportowej w Tryńczy przy dźwiękach orkiestr dętych dały popis widowiskowej musztry paradnej.

W fantazyjnych strojach pełnią straż przy Grobie Pańskim, asystują przy święceniu pokarmów, ognia, wody, a po Rezurekcji urządzają parady, na które wcześniej zapraszają mieszkańców chodząc od domu do domu. Tradycja zaciągania straży honorowej, uczestniczenia w obrzędach Triduum Paschalnego i Świąt Zmartwychwstania Pańskiego przez turki jest w gminie Tryńcza znana od pokoleń i chętnie kultywowana. Bycie Turkiem napawa dumą. Chyba najbardziej rozpoznawalnym strażnikiem Grobu Bożego jest w gminie Tryńcza obecny wójt, Ryszard Jędruch, który w tym roku świętuje jubileusz 25 lat komendantury, turkiem jest z kolei już 34 lata. Dowództwo nad formacją trynieckich strażników objął w 1992 r. a jego poprzednikiem był Mieczysław Kuśnierz, który dostrzegł w swoim następcy predyspozycje dowódcze i wprowadził w tajniki dowodzenia.

Turki to piękna tradycja, która znalazła miejsce w moim sercu jeszcze kiedy byłem dzieckiem i nic się od tamtej pory nie zmieniło – wspomina R. Jędruch. – Obecnie, będąc komendantem muszę przede wszystkim godzić obchodzenie świąt z rodziną z wypełnianiem obowiązków dowódcy Turków. Nie żałuję jednak niczego, co by mogło położyć się cieniem na kultywowaniu tak barwnego obrzędu wpisującego się od lat w życie parafii i w miejscową tradycję. Mam nadzieję, że parafianie i goście dostrzegają niepospolite walory religijne i kulturowe tego obrzędu.

   II Gminną Paradę Turków poprzedziła Msza św., po której oddziały przemaszerowały na plac przed kościołem, gdzie odbyła się prezentacja oddziałów z Tryńczy, Gniewczyny Trynieckiej, Gorzyc i Jagiełły oraz powitanie gości przez gospodarza gminy. Wręczono także statuetki dla turków z długoletnim stażem – otrzymali je: z oddziału trynieckiego Eugeniusz Nabrzeski (30 lat), z Jagiełły Adam Pusztuk (20 lat), z Gniewczyny Trynieckiej Mateusz Panek (15 lat) i z Gorzyc Stanisław Wlazło i Tomasz Drzystek (14 lat). Okolicznościowe podziękowania i grawertony otrzymali również komendanci poszczególnych oddziałów i kapelmistrzowie, w tym prowadzący Orkiestrę Dętą najdłużej, bo od 25 lat Edward Myłek. Podziękowania wręczyli poseł na Sejm Jerzy Paul, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Lucjan Kuźniar i przewodniczący Rady Gminy Tryńcza Stanisław Wielgos.

   Pokaz musztry paradnej z uwagi na niekorzystną pogodę odbył się w hali widowiskowo-sportowej. Orkiestry wygrywały melodie, a chłopcy maszerowali, ciesząc oczy licznie zgromadzonej publiczności. Z oddziałem z Tryńczy wystąpiły równocześnie mażoretki z Grupy „Finezja”.

   W hali odbyło się również wręczenie podziękowań i pamiątkowych upominków za 25 lat komendantury dla R. Jędrucha. Te popłynęły od znamienitych gości i komendantów sąsiednich oddziałów. Z okazji jubileuszu R. Jędrucha i E. Myłka, Gmina Tryńcza wydała dwa albumy-katalogi, poświecone ich działalności na przestrzeni ćwierćwiecza.

Komentarze
Popularne
Komentowane