Sztuka tętniąca życiem

Autor: 05.05.2017 Nr: 18/2017
Leszek Kuchniak (z lewej) i Henryk Cebula.
Leszek Kuchniak (z lewej) i Henryk Cebula.

W piątek, 21 kwietnia, w Galerii „Pod Aniołem” im. Stanisława Perykaszy w Tryńczy odbył się wernisaż wystawy prac znanego rzeszowskiego artysty Leszka Kuchniaka. Wystawa jest prezentacją artystycznych połączeń rzeźby z malarstwem. Można ją oglądać do połowy czerwca br.

Leszek Kuchniak to rzeszowianin urodzony w Żarach koło Żagania. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Jest też absolwentem krakowskiej ASP. Uprawia rzeźbę, malarstwo i rysunek. Tworzył scenografie dla teatrów w Rzeszowie i Tarnowie. W jego dorobku znajdują się także okładki książek, tomików wierszy i plakatów promujących Rzeszów. Dotychczas wziął udział w ok. 120 wystawach zbiorowych i ponad 100 indywidualnych w kraju i za granicą oraz w wielu międzynarodowych plenerach malarskich i rzeźbiarskich. Jest laureatem licznych prestiżowych nagród i wyróżnień. Prace artysty znajdują się w licznych kolekcjach w kraju i za granicą, a także w galeriach i domach sztuki. Twórczość L. Kuchniaka wpływali w poszczególnych etapach życia różni artyści, ale najważniejszą inspiracją pozostaje Marc Chagall.

   Obrazy i rzeźby L. Kuchniaka są pełne barw i drobnych szczegółów, a ich tematyka wskazuje na fascynację sztuką ludową, żydowską i sakralną. Artysta sam o sobie mówi, że jest „malarzem życia”, zafascynowanym regionem, tradycją, kolorem, zwyczajem i proponuje twórczość, w której oryginalnie łączy rysunek, rzeźbę, malarstwo oraz scenografię.

   W otwarciu wystawy wzięło udział kilku lokalnych artystów, m.in. Henryk Cebula, bliski przyjaciel Leszka Kuchniaka. Wieczór przepełniony rozmowami o sztuce uświetnił występ solistki Natalii  Jakubiec z Tryńczy.

Komentarze
Popularne