W barwnym pochodzie

Autor: 05.05.2017 Nr: 18/2017
W barwnym pochodzie
Fot. ug

W niedzielę, 23 kwietnia w Chałupkach k. Przeworska odbyła się XII Gminna Parada Straży Grobowych „Turki 2017”, podczas której zaprezentowało się 6 drużyn Straży Grobowych z gminy Przeworsk i miasta Przeworska.

Parada rozpoczęła się uroczystą Mszą św. sprawowaną przez ks. Tadeusza Gramatykę w kaplicy w Chałupkach, po której barwny korowód przemaszerował na stadion przy szkole. Tutaj, po części oficjalnej – powitaniu zaproszonych gości i wręczeniu pamiątkowych statuetek i dyplomów komendantom poszczególnych oddziałów, rozpoczął się wyczekiwany pokaz musztry paradnej.

   W gminie Przeworsk tradycja pełnienia honorowej warty przy Grobie Pańskim jest wciąż żywa. Dla wielu to zwyczaj przekazywany z pokolenia na pokolenie. W barwnym pochodzie i później w musztrze zaprezentowało się 6 oddziałów straży wielkanocnych, a każdy mógł się poszczycić innym strojem i zaprezentować niepowtarzalne układy. Były to oddziały z Mirocina, Rozborza, Grzęski, Świętoniowej, Gorliczyny i Przeworska. Turki znów zachwycały dostojnym szykiem, barwami strojów i czapek czy połyskującą w ręku bronią, a przygrywały im połączone orkiestry dęte ze Świętoniowej i Grzęski. I choć na przemian świeciło słońce, padał deszcz, a nawet śnieg, wszyscy dzielnie znieśli uroki kwietniowej aury.  

   XII Gminną Paradę Turków zorganizował Wójt Gminy Przeworsk, społeczność wsi Chałupki i Proboszcz parafii p.w. Ducha Świętego w Przeworsku.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum