Malarz trzech mórz

Autor: md 05.05.2017 Nr: 18/2017
Soter Jaxa-Machałowski, autor dzieł prezentowanych na wystawie w Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu, jest jednym z ważniejszych polskich malarzy marynistów.
Soter Jaxa-Machałowski, autor dzieł prezentowanych na wystawie w Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu, jest jednym z ważniejszych polskich malarzy marynistów.

W Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu dostępna jest wystawa obrazów Sotera Jaxy-Machałowskiego, znanego jako malarza trzech mórz. Warto je zobaczyć.

Soter Jaxa-Machałowski urodził się w 1867 roku w Wolanowie pod Odessą, zaś zmarł w 1952 roku w Krakowie. Ze swoich rodzinnych stron wyniósł fascynację morzem, stąd spora część jego twórczości poświęcona jest właśnie morzu Czarnemu, Śródziemnomorskiemu oraz Bałtyckiemu. Chętnie zajmował się też scenami rodzajowymi, pejzażami i nokturnami. Obecnie jego dzieła znajdują się w muzeach i zbiorach prywatnych.

   Po wystawie prezentowanej aktualnie w Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu oprowadziła nas starszy kustosz Krystyna Kieferling. Zwróciła ona uwagę, iż ekspozycja została podzielona na kilka części. Pierwsza z nich przedstawia widoki z podróży Sotera Jaxy-Machałowskiego do Włoch – m.in. do Wenecji i na wyspę Capri. Na drugą część składają się obrazy przedstawiające widoki morskie. Z kolei trzecia część została poświęcona pejzażom wiejskim namalowanym najprawdopodobniej w naszych okolicach oraz realistycznym przedstawieniom drobiu. Ponadto wśród eksponowanych dzieł znajdują się trzy obrazy przedstawiające zaułki Krakowa.

W okresie międzywojennym twórczość Sotera Jaxy-Machałowskiego cieszyła się bardzo dużym uznaniem. Szczególny podziw zyskał sposób malowania przez niego wody. Została nawet wydana seria pocztówek z reprodukcjami jego prac – podkreślała komisarz wystawy, wskazując na gablotę, w której prezentowane są wspomniane kartki pocztowe, a także fotografie rodzinne, karty ze szkicownika Sotera Jaxy-Machałowskiego i jego żony oraz pędzle artysty.

   Na wystawie można zobaczyć także trzy obrazy, które namalowała Jadwiga Younda de Lenie – żona Sotera Jaxy-Machałowskiego, która także była obdarzona talentem plastycznym.

   Wszystkie dzieła prezentowane na wystawie pochodzą z prywatnej kolekcji Grzegorza Kudelskiego z Krakowa i jest to tylko część jego zbiorów.

   Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających przez całe wakacje.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum