Trzeciomajowe uroczystości

Autor: 12.05.2017 Nr: 19/2017
Przeworsk. Uroczystości przed tablicą upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 Maja.
Przeworsk. Uroczystości przed tablicą upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 Maja.

W środę, 3 maja, w wielu miejscowościach w powiecie, odbywały się uroczystości związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele p.w. św. Barbary, którą celebrowali proboszczowie przeworskich parafii – ks. Tadeusz Gramatyka, ks. Jan Miazga i o. Kazimierz Kowalski. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości – poczty sztandarowe, przedstawiciele władz Miasta i Powiatu, przybyli goście i mieszkańcy Przeworska, przemaszerowali przy dźwiękach przeworskiej Orkiestry Dętej przed budynek MBP. Po wciągnięciu na maszt flagi i odegraniu hymnu, delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Okolicznościowe przemówienie wygłosił starosta Zbigniew Kiszka.

 

Sieniawa

Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele p.w. WNMP celebrowana przez ks. proboszcza Jana Grzywacza i ks. Mariusza Mula. Po nabożeństwie przedstawiciele władz samorządowych na czele z burmistrzem Adamem Wosiem złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem św. Jana Pawła II i Tablicą Legionistów. Z kolei w sali widowiskowej CKSiR „Sokół” młodzież z Gimnazjum im. bł. A. Czartoryskiego w Sieniawie zaprezentowała okolicznościowy program artystyczny pt. „W kraju nad Wisłą”. Piękne widowisko przygotowali: Helena Capłap, Alicja Jazienicka, Iwona Kołtowska, Renata Barszczak, Bogusław Bartuś i Piotr Majcher.

 

Kańczuga

Po nabożeństwie odprawionym przez ks. prałata Wojciecha Paca oraz ks. Łukasza Wilka, uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod Pomnik Grunwaldu. Tutaj delegacje władz kościelnych i samorządowych złożyły wieniec. W części patriotycznej wystąpił Zespół PZERiI z Kańczugi działający pod patronatem OKMiG. Okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Jacek Sołek, a z koncertem wystąpiła Orkiestra Dęta pod dyrekcją Wiesława Solarza.

 

Zarzecze

Trzeciomajowe święto i Dzień Strażaka rozpoczęły się Mszą św. w kościele p.w. Michała Archanioła, sprawowanej przez ks. Piotra Sobolaka. Po nabożeństwie poczty sztandarowe OSP i szkół, zaproszeni goście oraz mieszkańcy Zarzecza, przemaszerowali pod pomnik ofiar pomordowanych przez hitlerowców oraz pomnik Jana Pawła II, gdzie złożono wiązanki kwiatów.

   Na placu przy ZS w Zarzeczu miał miejsce uroczysty apel strażacki, a przemówienie upamiętniające rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz z okazji Święta Strażaka, wygłosił wójt gm. Zarzecze Wiesław Kubicki. W tym dniu nastąpiło również wręczenie odznaczeń i wyróżnień zasłużonym dla pożarnictwa druhom.

 

Gać

Po nabożeństwie odprawionym w miejscowym kościele, przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe i zaproszeni goście, udali się pod pomnik upamiętniający Ofiary Pacyfikacji wsi Gać, gdzie delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze.

   Tego dnia odbył się również II Bieg Konstytucji o Puchar Wójta Gminy Gać na dystansie 1900 m i 5000m. Inicjatywa cieszyła się zainteresowaniem mieszkańców, miłośników biegów z sąsiednich gmin i miast, reprezentacji klubów sportowych, a nawet najmłodszych dzieci, dla których przygotowano nieco krótszą trasę. Na zakończenie biegu wszyscy otrzymali pamiątkowe medale, a najszybsi biegacze puchary.

 

Gorzyce

4 maja w Zespole Szkół w Gorzycach odbył się I Gminny Bieg Konstytucji, w którym udział wzięli uczniowie szkół podstawowych oraz młodzież gimnazjalna ze szkół z terenu gminy Tryńcza. Rywalizacja przebiegała w trzech kategoriach: dzieci z klas I-III, IV-VI oraz gimnazjum. Ambicji sportowych i wysiłku, by zdobyć jak najwyższą lokatę nie brakowało, jednak najważniejsza była chęć uczczenia Święta 3 Maja.

Komentarze
Popularne