Maraton maturalny wystartował

Autor: ek 12.05.2017 Nr: 19/2017
Maraton maturalny wystartował

Już 4 maja absolwenci szkół średnich przystąpili do egzaminów maturalnych. W sprawdzeniu swojej wiedzy i umiejętności uczestniczyli również uczniowie powiatu jarosławskiego i przeworskiego. Egzaminy maturalne potrwają do 26 maja.

„Matura, to bzdura”  – tak twierdzą ci, którzy mają ją już w kieszeni, jednak prawda jest taka, że nie jednemu z tych, którzy do niej przystępują spędza sen z powiek. W ubiegłym tygodniu rozpoczął się cykl egzaminów podsumowujących wiedzę nabytą zarówno w liceum jak i w technikum.

– Język polski, matematyka, język obcy, przedmiot do wyboru i egzaminy ustne, w tym obowiązkowy z języka polskiego. Trochę tego jest, ale trzeba jakoś przez to przebrnąć – mówi maturzystka Wiktoria.

4 maja maturzyści zmagali się z językiem polskim, który zdecydowanej większości uczniów nie przysporzył większych problemów.

– Egzamin z języka polskiego, był w miarę prosty, choć rozprawka pt. „Praca – pasja czy obowiązek?” wydawała się trochę kłopotliwa. Ciężko było mi znaleźć argumenty i odnieść się do tematu – mówi Katarzyna, tegoroczna maturzystka.

Łatwo nie było również drugiego dnia, kiedy przyszedł czas na egzamin z matematyki. To właśnie egzamin z tego przedmiotu wzbudza najwięcej kontrowersji, stanowiąc jednocześnie przyczynę problemów wielu osób. W ubiegłym roku w Polsce nie zdało go aż 17 procent uczniów. Jak będzie w tym roku okaże się już niebawem, jednak większość pytanych uczniów przyznaje, że spodziewała się trudniejszych zadań.

– Matematyka w porównaniu do lat ubiegłych była w miarę prosta. Dla tych którzy przygotowywali się do części rozszerzonej, podstawa wydawała się wręcz banalna. Pojawiały się pytania dotyczące funkcji kwadratowych, rachunku prawdopodobieństwa i logarytmów –mówi z kolei Andżelika.

– W niektórych pytaniach wychodziły dziwne wyniki. Po rozwiązaniu zadań wydawało mi się, że gdzieś popełniłam błąd, jednak po konsultacji z koleżankami jestem spokojna, gdyż okazało się, że one również miały takie same wyniki – dodaje.

Wśród maturzystów znaleźli się i tacy, którzy byli sceptycznie nastawieni do swoich wyników.

– Ta matura zrujnowała mi życie. Nie wiem co będzie dalej, ale cóż w tym momencie pozostaje jedynie czekać na wyniki – mówiła jedna z maturzystek.

   Większość maturzystów zapytanych o plany na przyszłość przyznaje, że jeżeli zda maturę zamierza kontynuować naukę na uczelniach wyższych. Jednak z badań przeprowadzonych przez Urząd Statystyczny w Rzeszowie wynika że w ciągu ostatnich pięciu lat liczba studentów na Podkarpaciu zmniejszyła się o prawie 20 tys. osób.

– W roku akademickim 2016/2017 na Podkarpaciu studiuje ogółem 51,1 tys. studentów w tym 2,8 tys. cudzoziemców. W bieżącym roku akademickim w porównaniu z rokiem ubiegłym w podkarpackich szkołach wyższych ubyło łącznie 3 tys. studentów, w tym 49 studentów cudzoziemców. Warto dodać, że w roku akademickim 2011/2012 na Podkarpaciu studiowało ogółem 70,9 tys. osób – mówi Marek Tomczyk z Podkarpackiego Ośrodka Badań Regionalnych.

   Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 24 maja, ustna zaś do 26 maja. Wyniki zostaną ogłoszone 30 czerwca.

Komentarze
Najnowsze na Forum