Odkrywali piękno naszej muzyki

Autor: md 12.05.2017 Nr: 19/2017
Swoje umiejętności zaprezentował m.in. Jarosław Dominik – uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu.
Swoje umiejętności zaprezentował m.in. Jarosław Dominik – uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu.

Przez dwa dni w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu rozbrzmiewała muzyka polska w wykonaniu 64 najzdolniejszych uczniów państwowych i prywatnych szkół muzycznych I i II stopnia z terenu całego kraju.

W czwartek, 27 kwietnia w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu rozpoczęły się przesłuchania w ramach I Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Polskiej. Przez dwa dni piękno i bogactwo polskiej literatury muzycznej różnych czasów prezentowali soliści wokaliści i instrumentaliści, zespoły, orkiestry oraz chóry. Młodzi wykonawcy wykonywali zarówno dzieła znanych kompozytorów, jak też tych, których nazwiska i dzieła pozostają w zapomnieniu.

   Każdy uczestnik przygotował dwa dowolne, zróżnicowane stylistycznie utwory, które oceniła komisja konkursowa, w skład której weszły uznane autorytety muzyczne: Piotr Tarcholik – skrzypek, koncertmistrz; Monika Bachowska – dyrygent, chórmistrz oraz Tomasz Lupa – pianista. I tak w grupie pierwszej I miejsce wywalczała sobie Weronika Wróbel (PSM I st. Łańcut), II – Jaśmina Gaweł (PSM I i II st. Opole) oraz III – Bartosz Gołąb (PSM I st. Jarosław). Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali Julia Kłak (PSM I st. Jarosław) i Paweł Furman (PSM I st. Pruchnik). W grupie drugiej na I miejscu uplasował się Wiktor Komorowski (PSM I st. Szczecin), na II – Kinga Bezpalko (ZPSM Kraków) oraz na III – ex aequo Izabela Dobrowolska (PSM I st. Jarosław) i Kinga Paszek (ZSM nr 1 Rzeszów). Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Martyna Myłek (PSM I st. Jarosław). W grupie trzeciej I miejsce zdobyła Miriam Wójciak (PSM I i II st. Nowy Targ), II – ex aequo Szymon Lizak (ZSM Krosno) i Martyna Szczepańska (NSM II st. Przeworsk) oraz III równorzędnie – Aleksandra Baszak (OSM II st. Przemyśl), Urszula Jarosz (OSM II st. Przemyśl), Dominik Glazar (OSM II st. Krosno) oraz Jan Kochmański (SM II st. Łańcut). Wyróżniania w tej kategorii otrzymali: Nicole Bronder (POSM II st. Katowice), Natalia Darkowska (SM II st. TM Jarosław), Julia Ziaja (ZSM nr 2 Rzeszów) oraz Julia Mazurek (OSM Przemyśl). W grupie czwartej I miejsce otrzymał Paweł Czechowski (OSM Przemyśl), II – Konstancja Bukojemska (OSM Przemyśl) i III – Iga Dąbrowska (NSM Dębica). Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali Marcin Marzejon (ZSM Gdańsk – Wrzeszcz), Bartosz Mucha (OSM Przemyśl) oraz Anna Bodziak (OSM Przemyśl). Z kolei w grupie piątej I pozycję zajął Chór PSM I st. Jarosław, zaś w grupie szóstej I miejsce w klasyfikacji zajął Kwartet „Le Quattro Stagioni” (OSM Przemyśl).

   W otwarciu I Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Polskiej i przesłuchaniach konkursowych uczestniczył Krzysztof Szczepaniak – wizytator CEA oraz Maxymilian Bylicki – prezes Fundacji Muzyki Polskiej i doradca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

   Organizatorem I Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Polskiej była Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu, Szkoła Muzyczna II st. Towarzystwa Muzycznego w Jarosławiu oraz Towarzystwo Muzyczne w Jarosławiu.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum