Spektakl pamięci

Autor: bk 12.05.2017 Nr: 19/2017
Spektakl pamięci

Uczniowie oraz rekonstruktorzy wzięli udział w spektaklu plenerowym, który odbył się przed budynkiem jarosławskiej szkoły budowlanej. Przedstawili oni poruszającą historię aresztowań uczniów „budowlanki”, którzy trafili do obozu koncentracyjnego w Auschwitz.

Widzowie przybyli we wtorkowy wieczór (2 maja) na ul. Poniatowskiego w Jarosławiu mogli przenieść się o blisko 80 lat wstecz i na własne oczy zobaczyć tragiczne losy uczniów Państwowej Zawodowej Szkoły Budownictwa w Jarosławiu, którzy w maju 1940 r. aresztowani zostali przez oddziały gestapo. Rekonstruktorzy odtworzyli zarówno scenę aresztowania, jak i późniejsze obozowe losy uczniów, którzy z Jarosławia trafili do KL Auschwitz.

   Organizatorami wydarzenia byli: Powiat Jarosławski, Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących im. Króla Kazimierza Wielkiego oraz Instytut Pamięci Narodowej oddział w Rzeszowie, w jego realizację zaangażowało się Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.” oraz obecni uczniowie „Budowlanki”.

   Spektakl „Gdy nas zabraknie, to kamienie będą za nas mówić” poprzedziła premiera filmu „Dla Ciebie Polsko…”, który powstał dzięki zaangażowaniu m.in. społeczności ZSBiO, TwojejTV. Wyświetlony w Miejskim Ośrodku Kultury w Jarosławiu film również opowiada o losach jarosławskich uczniów, którzy zostali jednymi z pierwszych więźniów obozu w Auschwitz. Wszystkich zainteresowanych powstałą w Jarosławiu produkcją zapraszamy do, prowadzonego przez MOK, kina IKAR, gdzie „Dla Ciebie Polsko…” oglądać można od 8 maja.

 

Tadeusz Chrzan, starosta jarosławski o spektaklu

Wspólnie z naszymi partnerami - Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie z dr. Dariuszem Iwaneczko na czele, któremu dziękuję za jego przychylność oraz pomysłodawcami, czyli Zespołem Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Jarosławiu i Przemyskim Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.” – 2 maja 2017 r. zrealizowaliśmy spektakl poświęcony pamięci uczniów Państwowej Szkoły Budowlanej w Jarosławiu, aresztowanych przez gestapo w maju 1940 roku i wywiezionych do Auschwitz, gdzie byli pierwszymi więźniami. Ta historia jeszcze jest osadzona w pamięci mieszkańców Jarosławia i całego powiatu. Niestety, ostatni świadkowie umierają i najwyższy czas przekazać pałeczkę tożsamości narodowej młodemu pokoleniu. Trzeba znać historię i jasno powiedzieć, że nie było „polskich obozów koncentracyjnych”, że nie było Obozu Oświęcim tylko niemiecki KL Auschwitz.

   Widowisko swoim patronatem objął Andrzej Duda, Prezydent RP, co jest dla nas szczególnym wyróżnieniem. Cieszy mnie, że tak licznie przybyli na nie mieszkańcy Jarosławia i całego powiatu, z b. więźniami niemieckich obozów koncentracyjnych i ich rodzinami na czele. Słowa szczególnego uznania kieruję przy okazji do uczniów, młodych ludzi, bez zaangażowania których ten pomysł nie doszedłby do skutku oraz dyrekcji szkoły i nauczycieli, a w szczególności pań Katarzyny Kiper-Wacek i Iwony Zelwach.

   Wyrazy uznania i podziękowań należą się również PGE Polskiej Grupie Energetycznej, mecenasowi widowiska. Nie mogę też nie wspomnieć o zaangażowaniu służb mundurowych i Wojska Polskiego, mediów - w tym naszych patronów medialnych - oraz wielu osób, instytucji, urzędów, stowarzyszeń, którym również dziękuję za ich nieocenioną pomoc w realizacji tego wydarzenia.

 

 

Komentarze
Popularne
Najnowsze na Forum