„Uzdrówcie rany przeszłości miłością”

Autor: bk 12.05.2017 Nr: 19/2017
Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Wiązownicy złożyli wiązanki kwiatów na grobach ofiar napaści UPA.
Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Wiązownicy złożyli wiązanki kwiatów na grobach ofiar napaści UPA.
Fot. ZS

Uczniowie Zespołu Szkół w Wiązownicy uczcili pamięć mieszkańców miejscowości pomordowanych przez Ukraińską Powstańczą Armię w 1945 roku. Jak co roku, odwiedzili także i uprzątnęli ich groby, znajdujące się na lokalnym cmentarzu.

Społeczność Zespołu Szkół w Wiązownicy uroczystym apelem uczciła pamięć ofiar napadu ukraińskiej UPA, który miał miejsce 17 kwietnia 1945 r., a także pomordowanych w Katyniu Polaków. Uczniowie szkoły podczas uroczystego apelu przypomnieli przebieg tych tragicznych wydarzeń.

– Wieś ostrzeliwano pociskami zapalającymi, banderowcy podpalali także snopki słomy, aby ogień jak najszybciej objął zabudowania. Ludzie ginęli od strzałów z broni lub dusili się w piwnicach, do których uciekali, aby się schronić – przedstawiali relacje świadków.

   Nie zapomnieli także o obrońcach, których organizował tutejszy ksiądz Józef Miś i  kierownik szkoły Józef Ochęduszko.

– Napad rozpoczął się o piątej rano, palenie gospodarstw i mordowanie ludzi trwało około dwie godziny. Podczas walki poległo lub zmarło od odniesionych ran siedmiu obrońców. Zginęło ponad stu mieszkańców wsi – przypominali uczniowie.

   Podczas apelu wspomniano także ofiary zbrodni katyńskiej. Podkreślając, iż wśród zamordowanych był Michał Nadwyczawski, starszy posterunkowy Policji Państwowej pochodzący z Wiązownicy.

   Po uroczystościach reprezentacja uczniów, na czele z pocztem sztandarowym oraz przedstawiciele grona pedagogicznego złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze na grobach pomordowanych mieszkańców Wiązownicy, które młodzież kilka dni wcześniej uporządkowała.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum