Obok kopca stanęły tablice

Autor: 19.05.2017 Nr: 20/2017
Podczas części oficjalnej wystąpił m.in. sołtys Grzegorz Drzystek.
Podczas części oficjalnej wystąpił m.in. sołtys Grzegorz Drzystek.

W niedzielę, 7 maja w Jagielle, obok kopca  usypanego w 1910 r., w pięćsetlecie bitwy pod Grunwaldem z 1410 r. ku czci króla Władysława Jagiełły, odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablic informacyjnych wsi Jagiełła.

Wydarzenie rozpoczęło nabożeństwo majowe i Msza święta. Następnie tablice informacyjne odsłonili: Królowa Jadwiga, w tej roli Marlena Pietruś i Król Władysław Jagiełło – Tadeusz Turek, wójt Ryszard Jędruch, przewodniczący Rady Gminy Stanisław Wielgos, ks. proboszcz Eugeniusz Wielgosz, Anna Tytuła, Jacek Kulpa oraz Andrzej Żak. Na tablicach, które stanęły obok kopca, przeczytać można o Królu Władysławie Jagielle w legendzie i tradycji mieszkańców wsi Jagiełła, a także zapoznać się z historią miejscowości rozszerzoną o wątki współczesne. O tym, że mieszkańcy wsi dbają o swoją tożsamość i pamiętają o historii, przekonać się można było również rok wcześniej, kiedy w jagiellańskim lesie miało miejsce uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy, która upamiętnia powstanie nadrzewnej figury „Bożej Męki”.

   Po części oficjalnej uczniowie z Zespołu Szkół w Jagielle przedstawili inscenizację bitwy pod Grunwaldem. Na koniec wystąpił Zespół Piosenki Biesiadnej Jagiellanie.

   Organizatorem wydarzenia była społeczność wsi wraz z sołtysem Grzegorzem Drzystkiem.

Komentarze
Popularne
Komentowane