Postać ważna, bo odważna!

Autor: md 19.05.2017 Nr: 20/2017
II Jarosławski Marsz Rotmistrza Witolda Pileckiego przeszedł w strugach deszczu spod kościoła pw. NMP Królowej Polski, pod pomnik Bohaterów i Ofiar II Wojny Światowej na placu ks. Piotra Skargi.
II Jarosławski Marsz Rotmistrza Witolda Pileckiego przeszedł w strugach deszczu spod kościoła pw. NMP Królowej Polski, pod pomnik Bohaterów i Ofiar II Wojny Światowej na placu ks. Piotra Skargi.

Pamięć o rotmistrzu Witoldzie Pileckim jest wciąż żywa, o czym świadczy II Jarosławski Marsz Rotmistrza Witolda Pileckiego, zorganizowany w 116. rocznicę jego urodzin.

Jarosławski Marsz Rotmistrza Witolda Pileckiego został zorganizowany, aby upamiętnić postać jednego z największych bohaterów w polskich dziejach.

   Witold Pilecki służbę w Wojsku Polskim rozpoczął mając 17 lat, walczył w wojnie 1920 roku, następnie w kampanii wrześniowej, by w konspiracji zgłosić się na ochotnika do niemieckiego Obozu Śmierci Auschwitz. Stamtąd pisał raporty, zorganizował tam również ruch oporu, a także system pomocy dla więźniów. Po swojej misji w Oświęcimiu walczył w Powstaniu Warszawskim. Po II wojnie światowej wrócił do Polski, by działać w podziemiu niepodległościowym. Został zatrzymany przez komunistów i skazany na karę śmierci w pokazowym procesie. Zamordowano go 25 maja 1948 roku sposobem identycznym jak w Katyniu – strzałem w tył głowy. Jego szczątków nie odnaleziono do dziś. Historycy Instytutu Pamieci Narodowej podejrzewają, że są one pochowane na „Łączce”.

   Uroczystość ku jego czci, która odbyła się w naszym mieście w sobotę, 13 maja, rozpoczęła msza św. w intencji Ojczyzny i za śp. Żołnierzy Niezłomnych odprawiona w kościele pw. NMP Królowej Polski. Po mszy św. kilkudziesięciu uczestników II Jarosławskiego Marszu Rotmistrza Witolda Pileckiego przeszło ulicami: 3-go Maja, Przemyską, Sobieskiego, Rynek, Ostrogską i Jezuicką na plac ks. Piotra Skargi, aby spotkać się przed pomnikiem Bohaterów i Ofiar II Wojny Światowej. Tam zgromadzeni wysłuchali okolicznościowych przemówień oraz złożyli kwiaty.

   Pamięć o rotmistrzu Witoldzie Pileckim ma także przywrócić Dąb Pamięci, zasadzony na terenie parafii NMP Królowej Polski.

   Organizatorem II Jarosławskiego Marszu Rotmistrza Witolda Pileckiego była parafia pw. NMP Królowej Polski w Jarosławiu na czele z ks. proboszczem Krzysztofem Szczygielskim oraz Fundacja „Kreatywność Pro Bono” pod przewodnictwem prezesa Piotra Kozaka.

   Patronat nad wydarzeniem objęła Fundacja „Łączka”, rzeszowski oddział Instytut Pamięci Narodowej oraz Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum