Oblicze Matki Bożej

Autor: md 19.05.2017 Nr: 20/2017
Agata Woźniak-Niemkiewicz specjalizuje się w konserwacji malarstwa.
Agata Woźniak-Niemkiewicz specjalizuje się w konserwacji malarstwa.

– Wiele jest wizerunków Matki Bożej, ale jedno oblicze i tylko patrząc oczami duszy, możemy je zobaczyć – uważa jarosławianka Agata Woźniak-Niemkiewicz, autorka wystawy „Oblicze Matki Bożej”, eksponowanej aktualnie w Galerii Głównej u Attavantich.

Na wystawie zatytułowanej „Oblicze Matki Bożej”, której wernisaż odbył się w piątek, 12 maja, widzowie mogą podziwiać poszczególne etapy trudnej pracy konserwatorskiej, jakiej na co dzień podejmuje się Agata Woźniak-Niemkiewicz, specjalistka konserwacji malarstwa. Większość z prezentowanych przez artystkę dzieł sztuki przedstawia wizerunki Matki Bożej. Obiekty pochodzą zarówno ze zbiorów muzealnych, jak i prywatnych.

Dlaczego tu i teraz eksponuję wystawę zatytułowaną „Oblicze Matki Bożej? Dlatego, że 2017 rok jest rokiem maryjnym obchodzimy bowiem 100-lecie objawień fatimskich i 300-lecie koronacji Matki Bożej Częstochowskiej. Poza tym mamy maj miesiąc maryjny. Zależało mi, aby w jakiś sposób uczcić również ten miesiąc – tłumaczyła autorka wystawy podczas wernisażu. – Powodem stworzenia i zaprezentowanie tej wystawy jest chęć podziękowania Matce Bożej za jej istnienie wśród nas, za jej orędownictwo, pośrednictwo i pocieszycielstwo. Za to, że jest, że nam pomaga i pokazuje, jak żyć – podkreślała A. Woźniak-Niemkiewicz.

   Poza działalnością konserwatorską, artystka zajmuje się także twórczością własną, stąd w jednej z trzech sal wystawowych można oglądać jej obrazy i rysunki. Swoją twórczość wystawia od 1991 roku na wystawach środowiskowych i ogólnopolskich, a także pokazach pokonkursowych. Są to zarówno wystawy zbiorowe, jak i indywidualne, organizowane w galeriach południowo-wschodniej części naszego kraju.

   Wystawa „Oblicze Matki Bożej” jest dostępna dla zwiedzających od 13 maja do 6 czerwca.

 

Komentarze
Popularne
Najnowsze na Forum