Kontynuacja chodnika

Autor: bk 19.05.2017 Nr: 20/2017
Za ok. 1,6 mln zł powstanie blisko 1,7 km chodnika. Dzięki inwestycji piesi będą mogli bezpiecznie poruszać się po całym, przebiegającym przez Pełkinie, odcinku DK77
Za ok. 1,6 mln zł powstanie blisko 1,7 km chodnika. Dzięki inwestycji piesi będą mogli bezpiecznie poruszać się po całym, przebiegającym przez Pełkinie, odcinku DK77

W Pełkiniach trwa budowa kolejnych odcinków chodnika przy drodze krajowej nr 77. Inwestycję prowadzi Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, łącznie wykonane zostanie blisko 1,7 km chodnika za ok. 1,6 mln zł. Tym samym wykonany zostanie chodnik na całym przebiegu drogi krajowej przez tę miejscowość.

Przebiegająca przez Pełkinie droga krajowa nr 77 jest wyjątkowo niebezpieczna. Duże obciążenie ruchem, w tym również ruchem ciężarówek do tego wąska, dziurawa jezdnia, a w wielu miejscach również bardzo wąskie pobocza sprawiają, iż na szczególnie duże niebezpieczeństwo narażeni są piesi. Do tego „krajówka” jako główna droga przebiegająca przez miejscowość skupia przy sobie najważniejsze punkty. Przy niej leży wiele domów, sklepy, a także kościół czy Wiejski Dom Kultury. To sprawia, że i ruch pieszych jest tu całkiem spory. Do niedawna sytuację pogarszał fakt, iż w miejscowości nie było chodników dla pieszych.

   Sytuację poprawiła inwestycja przeprowadzona przez Gminę Wiejską Jarosław w 2014 r., która dzięki porozumieniu z Generalną Dyrekcją Dró Krajowych i Autostrad wykonała chodnik na dwóch najniebezpieczniejszych odcinkach drogi.

   Jak podkreślał wtedy Roman Kałamarz, wójt Gminy Wiejskiej Jarosław budowa chodnika przy drogach krajowych nie jest zadaniem Gminy, jednak dla bezpieczeństwa mieszkańców samorząd zdecydował się na przeznaczenie ok. 1,5 mln zł na tę inwestycję. Gmina przygotowała także pełną dokumentację budowy chodnika na całym odcinku DK 77 przebiegającym przez Pełkinie (o czym pisaliśmy m.in. w artykule „Będzie chodnik”, który ukazał się w sierpniu 2014 r. – GJ nr 31/2014). Co wykorzystane zostało przy trwającej obecnie inwestycji.

   Obecnie zadanie budowy chodnika w miejscowości Pełkinie znalazło się w realizowanym przez GDDKiA Programie Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych.

– W miejscowości Pełkinie na DK77 w ramach PBDK – Program Likwidacji Miejsc

Niebezpiecznych poprawiane jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym poprzez budowę

chodnika o łącznej długośći 1,67 km – informuje Bartosz Wysocki z rzeszowskiego oddziału GDDKiA. Dodaje on, że poza chodnikiem powstaną także 2 zatoki autobusowe.

– Wykonawcą trwających już prac jest firma Dro-Bruk. Inwestycja kosztowała będzie ok. 1,6 mln zł – dodaje B. Wysocki.

   Budowa chodnika zakończyć się ma w połowie obecnego roku. Wraz z powstałymi wcześniej odcinkami obejmie on całą miejscowość Pełkinie.

 

Komentarze
Popularne
Najnowsze na Forum