Kazimierz Wiśniak czaruje kolorem

Autor: md 19.05.2017 Nr: 20/2017
Kazimierz Wiśniak ma na swoim koncie ponad 30 wystaw indywidualnych.
Kazimierz Wiśniak ma na swoim koncie ponad 30 wystaw indywidualnych.

W sali wystawowej „Synagoga” Zespołu Szkół Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu czynna jest wystawa wybitnego malarza, rysownika, grafika, ilustratora i scenografa teatralnego; współtwórcy Piwnicy pod Baranami – Kazimierza Wiśniaka.

Na wystawie można zobaczyć dorobek artystyczny i piśmienniczy 85-letniego Kazimierza Wiśniaka oraz należące do niego bibeloty. I tak w sali wystawowej „Synagoga” eksponowane są książki jego autorstwa, jak i te, które jedynie ilustrował; ilustracje oraz projekty jego scenografii, plakatów, pocztówek ukazujących urodę ukochanej przez niego Lanckorony, kopert okolicznościowych, zaproszeń i ekslibrisów. Ekspozycję dopełniają jego pamiątki osobiste. Najstarsza z prezentowanych na wystawie praca powstała w 1948 roku, kiedy jej autor nie był jeszcze pełnoletni, zaś najnowsza pochodzi 2017 roku, czyli dzieli je 69 lat. Wszystkie eksponaty pochodzą z prywatnych zbiorów dwóch krakowskich kolekcjonerów – Macieja Rudego i Hieronima Sieńskiego.

   Wernisaż wystawy pt. „Czarowanie kolorem” z udziałem jej autora, jego przyjaciół, zaproszonych gości, społeczności Zespołu Szkół Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu oraz sympatyków sztuki, odbył się w czwartek, 11 maja.

   Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do połowy czerwca.

Komentarze
Popularne
Najnowsze na Forum