Polsko-niemiecka wymiana po raz siódmy

Autor: md 19.05.2017 Nr: 20/2017
Uczestnicy siódmej już polsko-niemieckiej wymiany
Uczestnicy siódmej już polsko-niemieckiej wymiany
Fot. arch. szkoły

Na przełomie kwietnia i maja w naszym mieście odbyło się spotkanie młodzieży z zaprzyjaźnionych szkół z Polski i Niemiec. Koordynatorem wymiany po stronie polskiej był Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Jarosławiu, zaś po stronie niemieckiej –Gemeinschaftsschule Saarbrücken.

Zagraniczni goście, którzy przybyli do Jarosławia z miasta Saarbrücken, położonego nad Saarą, zostali serdecznie przyjęci przez koordynatora wymiany – dyrektora Zespołu Szkół im Jana Pawła II w Jarosławiu Wojciecha Popczyńskiego, współorganizatora wymiany – nauczyciela języka niemieckiego Barbarę Ziębę oraz nauczycielkę geografii Joannę Wład.

   Program wymiany, pod hasłem „Taniec ludowy jako wyraz ekspresji  kulturowej narodu”, obejmował m.in. warsztaty związane z polskim tańcem narodowym. Młodzież miała okazję podziwiać popisy taneczne w wykonaniu uczniów klasy „0”, przygotowanych przez Dominikę Wójtowicz oraz zaprezentować swoje zdolności, tańcząc poloneza.

   Nie obyło się również bez zwiedzenia naszego miasta, w tym Podziemnego Przejścia Turystycznego, które było dla obcokrajowców lekcją historii i kultury naszego miasta i regionu; spotkania z burmistrzem miasta Jarosławia Waldemarem Paluchem czy odwiedzenia Huty Szkła. Nie lada atrakcją był trzydniowy wyjazd do Krakowa i Zakopanego, gdzie pod okiem opiekunów – nauczycieli języków obcych B. Zięby, Eweliny Łysik i Macieja Żółcińskiego, zagraniczni goście poznawali kulturę i tradycje tych pięknych zakątków naszego kraju. Były wspólne spacery po Wawelu, Krupówkach oraz Gubałówce, a także wyjazd na Wielką Krokiew. Wszystkiemu towarzyszyło nieustanne szlifowanie swoich umiejętności językowych.

   Wymiana zagraniczna była możliwa dzięki wsparciu finansowemu ze strony Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży z siedzibą w Warszawie oraz zaangażowaniu rodziców, którzy gościli u siebie obcokrajowców.

 

Komentarze
Popularne
Najnowsze na Forum