Wstępny raport o wypadku szybowca

Autor: bk 26.05.2017 Nr: 21/2017
Wstępny raport o wypadku szybowca

Znamy wstępne ustalenia Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych dotyczące wypadku szybowca w Laszkach, w którym 3 maja zginął 21-letni pilot.

Jak wynika ze wstępnego raportu opublikowanego przez Państwową Komisję Badania Wypadków Lotniczych lot podczas którego doszło do wypadku, był trzecim, jaki tego dnia wykonał 21-letni pilot.

   „W trakcie rozbiegu płoza ogonowa szybowca tarła mocno o ziemię a po oderwaniu szybowiec momentalnie przeszedł na bardzo strome wznoszenie. Po chwili szybowiec znajdując się w pozycji praktycznie pionowej zaczął wykonywać obrót autorotacyjny przez lewe skrzydło. Gdy znalazł się w pozycji pionowej w dół uczeń-pilot wyczepił linę holowniczą i po chwili szybowiec zderzył się z ziemią w pozycji pionowej lekko na plecach. W wyniku zderzenia szybowiec uległ całkowitemu zniszczeniu a uczeń-pilot poniósł śmierć na miejscu." – czytamy w raporcie.

   Przypomnijmy, że do wypadku doszło w środę,3 maja w pobliżu lotniska Aeroklubu Ziemi Jarosławskiej w Laszkach.

   Jak wynika ze wstępnych ustaleń do tragedii doszło ok. godz. 14.30 – zaraz po starcie szybowca, którym lot szkoleniowy odbywał 21-letni mieszkaniec pow. przeworskiego. Pomimo reanimacji, pilot zmarł.

  21-latek był pasjonatem lotnictwa. Obecnie studiował na 3. roku Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Z Aeroklubem Ziemi Jarosławskiej był związany od mniej więcej pięciu lat.

   O śmierci młodego pilota pisaliśmy na początku maja („Nie żyje 21-letni pilot szybowca”, GJ nr 19/2017).

Komentarze
Popularne
Najnowsze na Forum