Spotkanie z kryminałem

Autor: 26.05.2017 Nr: 21/2017
Spotkanie z kryminałem

Energiczna i uśmiechnięta autorka popularnych i cenionych powieści kryminalnych Olga Rudnicka spotkała się w środę, 10 maja z sieniawskimi czytelnikami. Opowiedziała o osobistej przygodzie z pisarstwem i źródłach twórczych inspiracji.

Olga Rudnicka jest osobą obdarzoną zmysłem obserwacji i wnikliwością, sarkastycznym poczuciem humoru oraz ironicznym spojrzeniem na realia współczesnego świata. Pierwszą książkę napisała w wieku 19 lat i miała obawy czy choćby z tego tytułu ktoś potraktują ją poważnie. Jak przyznaje, przez swoje roztrzepanie maszynopis wysłała nie do osoby, która zajmuje się nimi, ale prosto do kierownika redakcji literatury polskiej. Przez to faux pas, odpowiedź otrzymała nie w ciągu kilku miesięcy, roku czy dwóch lat, jak to zwykle bywa, ale w ciągu dwóch dni. Młoda pisarka ze Śremu wzbudziła zainteresowanie wydawcy i z dnia na dzień jej życie przewróciło się do góry nogami.

Wciągnięto mnie do świata, którego tak naprawdę nie znałam. Pierwszy rok po wydaniu książki był dla mnie bardzo trudny – mówiła autorka o wielu przelanych łzach, zanim nabrała dystansu do otaczającej rzeczywistości i kiedy znów z radością siadała do pisania kolejnych powieści.

Książki to mój nałóg, powiedziałabym nawet forma psychoterapii. „Wciskam” się w ten mój drugi świat, gdzie spotykam fantastycznych bohaterów, bawię się intrygą kryminalną, postaciami i dialogami. Poza zamiłowaniem do konkretnej tematyki potrzebna jest wyobraźnia, choć z tą nie żyje się zbyt łatwo – autorka opowiada, dlaczego na przykład nie śpi odwrócona plecami do pokoju, po co zatyka wszystkie szpary albo dlaczego unika piwnic i nie wynosi śmieci. Czytelnikom wyznała, że do „Biedronki” chodzi z gazem w torebce, bo nigdy nie wiadomo, co się może tam wydarzyć oraz że jedną z największych przygód przeżyła na pewnych wakacjach, gdy policjanci pozwolili jej przymierzyć… worek na zwłoki.

   Zamiłowanie do kryminałów odziedziczyła po Buni, fantastycznej babci, która w wieku 86 lat zachęcana przez wnuczkę do pójścia do kościoła, wolała usiąść przed telewizorem z zamiarem obejrzenia filmów sensacyjnych, wczuwając się w akcję i nie szczędząc przy tym niecenzuralnego języka.

   Powieści Olgi Rudnickiej charakteryzują się wartką akcją, ciekawą fabułą, dowcipnym językiem i inteligentną kryminalną intrygą. Autorka nie przygotowuje konspektów, nigdy nie wie, jak potoczą się losy bohaterów i jak skończy się powieść. Na koncie ma 14 tytułów.

   W nawiązaniu do wątków literackich młoda pisarka poruszyła problemy współczesnego życia, takie jak stalking czy zagrożenia czyhające w cyberprzestrzeni, zachęcając do odpowiedzialnego korzystania z Internetu.

   Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. W spotkaniu uczestniczyła młodzież z Zespołu Szkół w Sieniawie pod opieką Joanny Mazurek – w tym członkowie DKK dla młodzieży, dyrektor biblioteki Elżbieta Jagusztyn, moderator grupy DKK Wioletta Szewc i zastępca burmistrza Sieniawy Janusz Świt.

 

Komentarze
Popularne