Majówka pod Jaworem

Autor: 02.06.2017 Nr: 22/2017
„Piganeczki” wywalczyły I nagrodę w konkursie kulinarnym.
„Piganeczki” wywalczyły I nagrodę w konkursie kulinarnym.

W niedzielę, 28 maja, na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Hadlach Szklarskich wśród zieleni drzew i przy znakomitej aurze rozbrzmiewały tradycyjne śpiewy i unosiły się smakowite zapachy regionalnych potraw. Była to kolejna, zorganizowana w tym miejscu „Majówka pod Jaworem” – 2. Regionalny Przegląd Zespołów Śpiewaczych i Tradycyjnych Potraw.

Przed publicznością zaprezentowało się 14 zespołów i grup śpiewaczych, które wykonały pieśni majówkowe i pieśni związane z pracą wykonywaną na roli. Podczas trwania występów, smakosze regionalnych pyszności kosztowali tradycyjnych potraw przygotowanych z kaszy jęczmiennej i manny oraz tzw. jużynę, czyli potrawy, które gospodynie przygotowywały jako posiłek w pole. Wszystkie smakołyki, podobnie jak występy na scenie, oceniały dwie komisje. Po degustacji potraw konkursowych, biorąc pod uwagę przyjęte kryteria, czyli zgodność z tradycją, wystrój stołu oraz smak prezentowanych potraw, jury podjęła decyzję o przyznaniu równorzędnie dwóch I nagród dla Koła Gospodyń Wiejskich „Woliczanki” z Wolicy za zupę śliwkową z kaszą pęcak i Knydle z kaszy manny z serem białym oraz dla KGW „Piganeczki” z Pigan za galicyjską leguminę z kaszy manny z sosem borówkowym i „niby kiszkę” zapiekaną. Cztery wyróżnienia otrzymały: KGW Drohobyczka, KGW Wyszatyce, Zespół z Kisielowa i Zespół z Maćkówki. Nagrody Wójta Gminy Jawornik Polski zdobyło Stowarzyszenie Tradycji i Kultury Wiejskiej „Jawornik” z Jawornika Polskiego i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Jawornik Polski.

   W konkursie muzycznym, I m-ce zajął ZŚ „Wyszatyczanie” z Wyszatyc, II m-ce Grupa Śpiewacza „Krasiczanki” z Krasiczyna, ex aequo III m-ce ZŚ „Hadlanie” z Hadli i ZŚ „Studzieńczanki” ze Studziana. Wyróżnienia przyznano dla Zespołu z Kisielowa, ZŚ „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa i ZŚ „Porębianki” z Drohobyczki. Jeszcze przed ogłoszeniem werdyktu jury, na scenie wystąpiła młodzież z gminy Jawornik Polski i gość specjalny przeglądu – Kapela Górole z piosenkami biesiadnymi i przebojami inspirowanymi podhalańską tradycją i folklorem.

   Organizatorami imprezy, której celem było przywrócenie dawnych tradycji, zwyczajów i przypomnienie regionalnych smaków, byli: Wójt Gminy Jawornik Polski, Centrum Kulturalne w Przemyślu, Stowarzyszenie Tradycji i Kultury Wiejskiej „Jawornik” i Gminny Ośrodek Kultury.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane