Magiczna noc, niezwykłe zaślubiny

Autor: 02.06.2017 Nr: 22/2017
Scena z przygotowań do zaślubin Teresy Lubomirskiej z Księciem Eustachym Sapiehą.
Scena z przygotowań do zaślubin Teresy Lubomirskiej z Księciem Eustachym Sapiehą.

Muzeum w Przeworsku po raz kolejny otworzyło się przed zwiedzającymi w tę jedną, wyjątkową noc – europejską Noc Muzeów, oferując im wiele atrakcji. Chętnych, którzy odpowiedzieli na to zaproszenie, było niemało.

Tegoroczną Noc Muzeów rozpoczęło otwarcie wystawy pokonkursowej „Współcześni Rycerze świętego Floriana”, połączone z wręczeniem nagród laureatom i wyróżnionym.

Równie ciekawym okazał się wykład historyka Łukasza Chrobaka „Przeworski magnat cukrowy – Książę Andrzej Lubomirski”.

   Ci, którzy zdecydowali się odwiedzić tamtego popołudnia zespół pałacowo-parkowy, przenieśli się do 1909 roku i byli świadkami zaślubin Teresy Lubomirskiej córki Andrzeja z Księciem Eustachym Sapiehą. Podobnie jak aktorzy, zwiedzający przechadzali się po pałacowych wnętrzach i ogrodzie, obserwując co działo się na włościach Lubomirskich ponad 100 lat wstecz. Rekonstrukcję przygotowali aktorzy z sekcji LARP Stowarzyszenia Rzeszowskiego Klubu Fantastyki „Nawigator”.

   W międzyczasie, miłą atrakcją dla gości, szczególnie dla rodzin z dziećmi, był bezpłatny przejazd na terenie parku karetą vis a vis z przełomu XIX i XX w. Chętni mogli również obejrzeć ekspozycje znajdujące się w pałacu, muzeum pożarnictwa, a także wystawę rysunku satyrycznego Marka Gliwy „BOSA TYRA TO WIADOMO OŚCI” w Galerii Magnez. Wszystkie były dostępne do późnych godzin nocnych.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum