Zostać strażakiem

Autor: bk 02.06.2017 Nr: 22/2017
Do testu sprawności fizycznej przystąpiło 46 spośród 59 chętnych, którzy odpowiedzieli na nabór PSP.
Do testu sprawności fizycznej przystąpiło 46 spośród 59 chętnych, którzy odpowiedzieli na nabór PSP.

Blisko 60 chętnych zgłosiło się do Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Jarosławiu, która szuka nowych pracowników. W procesie rekrutacji wybranych ma zostać 4 osoby, które zasilą szeregi jarosławskiej straży.

Jarosławska komenda Państwowej Straży Pożarnej poszukuje kandydatów do służby przygotowawczej na stanowisku stażysty w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej. Na cztery wolne stanowiska zgłosiło się wstępnie aż 59 chętnych. To blisko 12 osób na jedno miejsce. Rywalizacja o posadę w PSP jest więc zacięta.

   Kandydaci chcący zostać zawodowymi strażakami musieli przejść kilkuetapowy proces rekrutacji, podczas którego wykazać się musieli m.in. sprawnością fizyczną.

   Po sprawdzeniu złożonych przez chętnych dokumentów (wymagane jest spełnienie kilku kryteriów, m.in. obywatelstwo polskie, uregulowany stosunek do służby wojskowej czy min. średnie wykształcenie) odbyły się próby sprawnościowe. Rozpoczęła je próba wydolnościowa. Później dwie konkurencje biegowe. Jak informuje mł. bryg. Zygmunt Jasiłek, zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Jarosławiu, kandydaci musieli sobie poradzić z dystansem 50 m w czasie nie dłuższym niż 6,9 s. Dystans 1 000 m pokonać musieli natomiast w czasie maksimum 3 min 25 sekund. Na tych, którym się to udało czekało zadanie podciągania się na drążku (min. 12 razy) oraz pływanie (50 m dowolnym stylem przepłynąć trzeba było w czasie jednej minuty). Przyszli strażacy musieli poradzić sobie także z próbą wysokościową, czyli wyjściem i zejściem z wieży o wysokości 20 m.

   Jak się okazuje wymagania, jakie spełnić muszą przyszli strażacy to nie lada wyzwanie. Spośród 46 osób, które przystąpiły do próby wydolnościowej pozytywnie zaliczyła ją co prawda 39 osób, jednak test biegowy zdało już tylko 11 kandydatów. Kolejny odpadł podczas próby pływania ostatecznie więc do kolejnego etapu przeszła jedynie dziesiątka kandydatów.

   Na tych, którym udało się spełnić powyższe wymagania czekały rozmowy kwalifikacyjne, które odbywały się w poniedziałek, 29 maja (czyli już po zamknięciu aktualnego numeru GJ).

   Po ogłoszeniu wyników postępowania (co ma nastąpić w środę, 31 maja), wybrani kandydaci będą musieli przejść jeszcze badania wykonane przez Rejonową Komisję Lekarską MSW w Rzeszowie. Wszystko po to, abyśmy mogli mieć pewność, że do służby w PSP dostaną się tylko osoby odpowiednio do tego przygotowane, które będą mogły skutecznie ratować mienie i życie mieszkańców naszego powiatu.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane