Przewodniczący wrócił jak bumerang

Autor: bk 08.06.2017 Nr: 23/2017
Zbigniew Olech został ponownie wybrany na przewodniczącego Rady Gminy Radymno.
Zbigniew Olech został ponownie wybrany na przewodniczącego Rady Gminy Radymno.

Obradami sesji Rady Gminy Radymno ponownie pokieruje Zbigniew Olech, który wrócił na stanowisko Przewodniczącego. Wcześniej z tej funkcji zrezygnował Lesław Lisowski, po tym, jak część radnych zgłosiła wniosek o jego odwołanie.

Gmina Radymno to z pozoru spokojny, położony na uboczu samorząd. Jednak, jak pokazują ostatnie lata jest on areną dynamicznych zabiegów lokalnej polityki. W poprzedniej kadencji, kiedy wójtem był Stanisław Ślęzak, część radnych i mieszkańców Gminy postanowiła spróbować odwołać jego oraz Radę Gminy organizując referendum. Wtedy władzy obalić się nie udało, jednak w późniejszych wyborach wójt i większość radnych się zmieniło.

   W obecnej kadencji jest jeszcze ciekawiej. Tym razem jednak zmiany dotyczą funkcji przewodniczącego Rady Gminy.

   Po wyborach radni zdecydowali, że ich obradom przewodniczył będzie Zbigniew Olech. Po niemal 2 latach (w listopadzie 2016 r.) grupa radnych, która wcześniej powoływała Z. Olecha na to stanowisko zgłosiła wniosek o jego odwołanie.

   W uzasadnieniu znalazły się zarzuty dotyczące m.in. stronniczych działań Przewodniczącego, braku umiejętności bezstronnego i merytorycznego prowadzenia sesji. Z. Olech odwołany z funkcji został, na jego miejsce powołano natomiast Lesława Lisowskiego (jednego z organizatorów wcześniejszego referendum).

   Jednak również w tym wyborze radni nie wytrwali do końca kadencji. W poniedziałek, 29 maja podczas sesji Rady Gminy grupa radnych (która wcześniej powoływała i odwoływała Z.Olecha i powoływała L. Lisowskiego), zgłosiła wniosek o odwołanie aktualnego przewodniczącego. W uzasadnieniu zarzucając L. Lisowskiemu m.in. brak profesjonalizmu, niezrozumienie przepisów prawa, aroganckie zachowanie czy prowadzenie własnej kampanii wyborczej.

   Do jego odwołania jednak nie doszło. Zanim radni mieli okazję zagłosować nad tym projektem L. Lisowski sam zrezygnował z pełnienia funkcji.

   Chwilę później, wybierając nowego przewodniczącego radni zaproponowali kandydaturę Z. Olecha, którego w tajnym głosowaniu poparło 13 z 14 obecnych radnych (L. Lisowski po rezygnacji źle się poczuł i opuścił obrady).

  Po wyborze, nowy-stary Przewodniczący podkreślał, że liczy na dobrą i merytoryczną współpracę bez oglądania się na to co było.

   L. Lisowski komentując swoją decyzję przyznaje, że nie zgadza się z zarzutami radnych. Przyczyn próby odwołania upatruje raczej w sytuacjach, kiedy wytykał władzom Gminy nieprawidłowości i błędy. Podkreśla również, że kampanii wyborczej nie prowadzi bo nie ma w planach kandydowania na stanowisko wójta w najbliższych wyborach(o co podejrzewać go mieli inni radni), a do Rady przyszedł aby pracować na rzecz mieszkańców, a nie dla własnego interesu.

 

Komentarze
Popularne
Najnowsze na Forum