„Gacok” już za nami

Autor: 16.06.2017 Nr: 24/2017
ZTL „Jarosławiaki” z Jarosławia II m-ce w II kategorii.
ZTL „Jarosławiaki” z Jarosławia II m-ce w II kategorii.

Niedzielne popołudnie 4 czerwca upłynęło w Gaci pod znakiem tańców ludowych i śpiewu, a wszystko to za sprawą odbywającego się po raz 11. Regionalnego Przeglądu Zespołów Tańca Ludowego „Gacok”.

Przegląd ma charakter konkursu, a jego celem jest propagowanie tradycji i folkloru Podkarpacia oraz prezentacja tradycyjnych tańców ludowych tego regionu – powszechnie tańczonych i obrzędowych.

   Komisja konkursowa dokonała podziału na dwie kategorie: zespoły opracowane artystycznie i zespoły regionalne. Po obejrzeniu 13 prezentacji konkursowych postanowiła przyznać w kategorii zespołów opracowanych artystycznie – w kat. 13–25 lat ex aequo dwie I nagrody dla Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Gacoki” z Gaci oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Przewrotniacy” z Przewrotnego. Natomiast w kat. powyżej 25 lat, ex aequo dwie I nagrody dla Zespołu Pieśni i Tańca HANKA gr. V z Głogowa Małopolskiego oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Kresy” z Lubaczowa. Zespół „Kresy” został także nagrodzony za odtworzenie tańców i pieśni własnego regionu.

   W kategorii zespołów regionalnych – w kat. powyżej 25 lat, I nagrodę zdobył ZPiT „Kłosowianie” ze Strzyżowa, II nagrodę Zespół Tańca Ludowego „Jarosławiaki” z Jarosławia, a III nagrodę ZPiT „Wisłok” z Białobrzegów.

   W kat. tanecznych trzy równorzędne wyróżnienia otrzymali: Monika Proksa i Marian Ciebier oraz Barbara Fortuna i Bronisława Bober ze Strzyżowa, a także Grażyna Franus i Jan Szpytma z Białobok.

   Oprócz prezentacji konkursowych widzowie obejrzeli fenomenalny występ ludowej kapeli z Ukrainy „Źródło Karpat”. Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna.

   Organizatorami wydarzenia byli: Centrum Kulturalne w Przemyślu i Gminny Ośrodek Kultury w Gaci.

Komentarze