30 lat Parafii

Autor: bk 22.06.2017 Nr: 25/2017
Jubileuszowej Mszy św. przewodniczył bp Stanisław Jamrozek.
Jubileuszowej Mszy św. przewodniczył bp Stanisław Jamrozek.

W niedzielę, 18 czerwca wspólnota parafialna w Tyniowicach obchodziła jubileusz 30-lecia istnienia parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Antoniego w Tyniowicach. Z tej okazji odbyła się uroczysta Msza św. po której zebrani mogli poznać historię parafii i podziwiać występy artystyczne.

Parafia w Tyniowiach powstała 16 czerwca 1987 r. kiedy to ordynariusz diecezji – bp Ignacy Tokarczuk erygował parafię pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Antoniego. Wcześniej wierni z Tyniowic uczestniczyli w nabożeństwach sprawowanych w ich miejscowości przez księży przyjeżdżających z parafii w Pruchniku.

   Niemal dokładnie 30 lat później - w niedzielę, 18 czerwca w parafii odbyły się uroczystości związane z jubileuszem powstania.

   Rozpoczęła je Msza św. w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Tyniowicach. Przewodniczył jej bp Stanisław Jamrozek.

   Następnie zebrani przemaszerowali na plac przy Wiejskim Domu Kultury, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Historię powstania parafii przypomniał Krzysztof Sas, sołtys Tyniowic.

  Na scenie wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej w Tyniowiach, a także Kapele: „Misie” z Husowa, „Dynowianie” z Dynowa i „Rokicianka” z Rokietnicy.

   Warto przypomnieć, że pierwszym, wieloletnim proboszczem parafii w Tyniowicach był ks. Józef Ozga, który pełnił tę funkcję od powstania parafii w 1987 r. do śmierci w roku 2014. Jego posługę i pracę w parafii kontynuuje ks. Jacek Dżoń. Parafia obejmuje dwie miejscowości: Tyniowice i Chorzów.

Komentarze
Popularne
Komentowane