CBA w Sieniawie. Cztery osoby z zarzutami

Autor: 06.07.2017 Nr: 27/2017
CBA w Sieniawie. Cztery osoby z zarzutami

Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie prowadzi śledztwo dotyczące doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielkiej wartości na szkodę Skarbu Państwa oraz przestępstw o charakterze korupcyjnym. W sprawie zatrzymano cztery osoby, w tym sekretarza Miasta i Gminy Sieniawa i pracownika jednego z referatów. Zatrzymanie ma prawdopodobnie ma związek ze śledztwem dotyczącym korupcji w Agencji Rozwoju Przemysłu.

W czwartek, 29 czerwca funkcjonariusze Delegatury CBA w Rzeszowie na polecenie prokuratury zatrzymali cztery osoby związane m.in. z doprowadzeniem  do  niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielkiej wartości na szkodę Skarbu Państw oraz przestępstwami o charakterze korupcyjnym.

Wśród zatrzymanych jest sekretarz Miasta i Gminy Sieniawa, pracownik tego urzędu oraz dwóch biznesmenów. W urzędzie oraz w kilku firmach funkcjonariusze CBA zabezpieczyli również szereg dokumentów mogących stanowić dowody w tej sprawie – podaje Piotr Kaczorek z Biura Prasowego CBA.

   Według nieoficjalnych ustaleń, jeden z urzędników miał podpisać referencje dla jednego z przedsiębiorstw – miało chodzić o położoną w sąsiedztwie miasta kompostownię, drugi z urzędników miał wykonać dla tej firmy dokumentację po godzinach pracy (konieczną, gdy firma stara się o decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji).

   Wszystkie zatrzymane osoby usłyszały zarzuty w mazowieckim wydziale prokuratury krajowej. Dotyczą one oszustwa przy ubieganiu się o dotacje w stosunku do mienia znacznej wartości, przestępstw o charakterze korupcyjnym, nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach.

   Jak podaje Prokuratura Krajowa, wobec urzędników i jednego z przedsiębiorców prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym: poręczenia majątkowe w kwotach od 10 do 30 tysięcy złotych, dozór policji i zakazy opuszczania kraju. Obaj urzędnicy nadal pełnią swoje obowiązki. Wobec drugiego przedsiębiorcy, prokurator wystąpił do sądu z wnioskiem o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd dla Warszawy-Woli przychylił się do wniosku i zadecydował o aresztowaniu do 22 września br.

Komentarze
Popularne
Najnowsze na Forum