Jedyna taka i brudna?

Autor: ek 06.07.2017 Nr: 27/2017
Jedyna taka i brudna?

Mieszkańcy Jarosławia zwracają uwagę na pływające śmieci i brudną wodę w fontannie w Parku Miejskim im. Czesławy Puzon w Jarosławiu. Z uzyskanych informacji wynika jednak, że fontanna jest czyszczona systematycznie, a kolor wody jest efektem zbierającego się na dnie osadu.

Nasi czytelnicy informują o brudnej wodzie w Parku Miejskim w Jarosławiu.

– Woda jest po prostu okropna, aż zielona. Chyba dawno nie była zmieniana. Ponadto pływa w niej pełno śmieci, patyków i innych zanieczyszczeń. Nie rozumiem jak rodzice kilkuletnich dzieci mogą pozwalać im dotykać takiej wody – mówi Danuta, mieszkanka ul. Kraszewskiego.

   Kolor wody w fontannie krytykowany jest również na jednym z portali społecznościowych. Ich użytkownicy zwracają również uwagę na chlapiące się wokół fontanny dzieci.

Fontanna usytuowana w parku B. Puzon w Jarosławiu nie podlega kontroli Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Jarosławiu.

 – Znajdująca się w niej woda nie jest przystosowana do kąpieli i nie nadaje się do spożycia – informuje Elżbieta Raczyńska, kierownik Oddziału Nadzoru Sanitarnego w Jarosławiu.

   Z zapytaniem o stan wody zwróciliśmy się do podmiotu, który odpowiada za utrzymanie czystości tego obiektu. Jest nim Jarosławskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o. o. Z uzyskanych informacji wynika, że śmieci z fontanny wybierane są codziennie. Równie często zmieniana jest także woda, w zależności od tego jaka zachodzi ku temu potrzeba.

– Fontanna jest w tym roku zadbana bardziej, niż w latach ubiegłych. Codziennie rano, siatką są wybierane wszystkie nieczystości, a do wody dosypywana jest chemia, oczywiście taka, która jest nieszkodliwa dla dzieci i ptaków. Co 2,5-3 tygodnie, w zależności od potrzeby następuje wymiana wody, gdyż na dnie zbiera się osad. Dno czyszczone jest wtedy specjalną szorowarką – informuje Andrzej Makar, kierownik sekcji zieleni miejskiej JPK.

A. Makar informuje również  o tym, że w ciągu najbliższych tygodni testowana będzie inna chemia niezbędna do klarowania wody, również nieszkodliwa dla ludzi i ptaków, która sprawi, że woda pozostanie czysta i przejrzysta. Zwraca również uwagę, na niewłaściwe zachowanie rodziców, którzy pozwalają swoim dzieciom wrzucać do fontanny co popadnie.

Komentarze
Popularne