Kolejny akt oskarżenia dla zabójców właścicieli kantorów sprzed 11 lat

Autor: 06.07.2017 Nr: 27/207

29 czerwca br. do Sądu Okręgowego w Krakowie wpłynął akt oskarżenia przeciwko 14 osobom w sprawie zabójstw i usiłowań zabójstw właścicieli kantorów. Jedna z tych zbrodni miała miejsce w 2006 r. w Przeworsku. Sprawą zajmował się Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej w Krakowie.

Jak podaje Prokuratura Krajowa, Wojciech W., i Tadeusz. G. zostali oskarżeni o dokonanie zabójstw przy użyciu broni palnej i rozbojów na szkodę właścicieli kantorów wymiany walut i innych osób. Do zbrodni doszło w latach 2006–2007 na terenie województw małopolskiego i podkarpackiego. Przełom w sprawie miał miejsce w połowie ubiegłego roku i już wtedy postawiono pierwsze zarzuty podejrzanym.

 

Cztery zbrodnie

Postępowanie w tym zakresie dotyczyło czterech zdarzeń. Jedno z nich dotyczyło zabójstwa właściciela kantoru wymiany walut i jego pracownika oraz usiłowania zabójstwa drugiego pracownika w dniu 16 listopada 2006 roku w Ostrowie koło Przemyśla. Drugie dotyczyło zabójstwa właściciela kantoru i jego konkubiny w dniu 1 grudnia 2006 roku w Przeworsku. 58-letni Zygmunt G. został zaatakowany w miejscu zamieszkania na ul. Pogodnej. Bandyci zabrali ok. 100 tysięcy złotych i zabili właściciela kantoru strzałem w głowę. Nie oszczędzili także jego partnerki. Do trzeciego zdarzenia doszło 29 stycznia 2007 r. w Tarnowie. W jego wyniku śmierć poniósł właściciel kantoru. Czwarte zdarzenie, do którego doszło 12 stycznia 2007 r. w Dębicy, dotyczyło usiłowania zabójstwa właściciela kantoru. O popełnienie tego przestępstwa oskarżony został również Adam M. Za zbrodnie zabójstwa oskarżonym grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności.

W toku postępowania ustalono, że oskarżeni sprawcy tych zbrodni działali w niezwykle bezwzględny sposób. Nie kierowali oni bowiem do swoich ofiar żądań o wydanie pieniędzy, nie grozili im, ani nie podejmowali z nimi żadnych rozmów i pertraktacji. Najpierw oddawali strzały do pokrzywdzonych, a dopiero następnie sprawdzali, czy i ile posiadają przy sobie pieniędzy – podaje Prokuratura.

 

Milionowe łupy i 14 osób na ławie oskarżonych

Oprócz Wojciecha W. i Tadeusz. G., na ławie oskarżonych zasiądzie 12 innych osób, podejrzanych o popełnienie łącznie 37 innych przestępstw przeciwko mieniu do których doszło w latach 2002-2016 na terenie województw świętokrzyskiego, małopolskiego, podkarpackiego, wielkopolskiego i mazowieckiego oraz na terenie Niemiec. Zarzucono im rozboje, kradzieże i włamania. Pięć z tych ataków to napaści na właścicieli kantorów wymiany walut. Poszkodowani we wszystkich przestępstwach objętych aktem oskarżenia stracili 2 miliony 620 tysięcy złotych.

 

Odsiadują wcześniejsze wyroki

W grudniu 2016 r. zapadł prawomocny już wyrok Tadeusza G. i Wojciecha W., którzy zostali skazani na dożywocia w sprawie zabójstwa pięciu właścicieli kantorów z południowej Polski. Do zbrodni dochodziło w latach 2005-2007 roku. Pierwszy z wymienionych odsiaduje także wyrok 25 lat więzienia za morderstwo ukraińskiej rodziny spod Kielc w 1991 r. Jako sprawca tej zbrodni został zidentyfikowany po 18 latach.

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum