PKS jedzie w Bieszczady i buduje dworzec

Autor: bk 06.07.2017 Nr: 27/2017
Wizualizacja ukazująca, jak wyglądać ma nowy dworzec autobusowy wraz z powierzchnią handlową.
Wizualizacja ukazująca, jak wyglądać ma nowy dworzec autobusowy wraz z powierzchnią handlową.

PKS Jarosław zostanie dzierżawcą dworca w Ustrzykach Dolnych i prowadził będzie połączenia autobusowe w Bieszczadach. Dodatkowo w planach spółki jest wybudowanie nowego dworca autobusowego, w którym znajdzie się także miejsce na powierzchnie handlowe.

Jarosławskim PKS-em po Bieszczadach

Spółka PKS Jarosław, której właścicielem jest Powiat Jarosławski rozpoczęła od 1 lipca przewóz pasażerów na terenie gmin powiatu bieszczadzkiego. Przejęła ona linie po spółce Arriva, która zrezygnowała z prowadzenia usług w Bieszczadach. Jarosławska spółka będzie także dzierżawić dworzec w Ustrzykach Dolnych.

– Już obecnie PKS Jarosław obsługuje linie na terenie trzech powiatów: jarosławskiego, lubaczowskiego i przeworskiego – podkreślał Tadeusz Chrzan, starosta jarosławski. Rozszerzenie działalności o kolejny powiat powinno być, zdaniem Starosty, bodźcem do rozwoju firmy.

   PKS obsługiwał będzie nie tylko trasy na terenie samego powiatu bieszczadzkiego, od czerwca obsługuje także połączenia na trasach z Rzeszowem: Ustrzyki Dolne-Rzeszów, Wetlina-Rzeszów i Polańczyk-Rzeszów.

   Jak wyjaśnia Ireneusz Kochanowicz, prezes PKS Jarosław początkowo autobusy PKS-u jeździć będą zgodnie z rozkładem dotychczasowego przewoźnika, później w miarę poznawania potrzeb rozkłady będą modyfikowane.

 

Nowy dworzec autobusowy

Bieszczadzkie kursy to nie jedyne nowości, jakimi pochwalić się może jarosławski PKS. W planach spółki jest także budowa nowego dworca autobusowego.

   T. Chrzan podkreśla, iż znalazł się już inwestor zainteresowany budową dworca, który ma być połączony z galerią handlową.

– Wydzierżawiliśmy odpowiednią działkę na 30 lat. I choć firma jest spoza naszego regionu, w umowie są też zapisy, że pierwszeństwo w najmie mają mieć jarosławscy przedsiębiorcy – wyjaśnia Starosta.
   Budowa nowego dworca połączona będzie ze zmianami w organizacji ruchu na placu PKS. Ma tam powstać centrum przesiadkowe, z którego korzystać będą mogły autobusy PKS, MZK i prywatni przewoźnicy. NA potrzeby tego rozwiązania powstać ma nowy odcinek drogi łączący ul. Poniatowskiego z otoczeniem nowego dworca.

– Chcemy uporządkować teren wokół dworca i być może – w porozumieniu z burmistrzem Jarosławia – wybudować także przejście podziemne, tam, gdzie obecnie jest zejście na parking przed dworcem PKP – mówi Starosta.

   Nowy dworzec autobusowy powstać ma w przyszłym roku.

 

Komentarze
Popularne