Nasze placówki w sieci szpitali

Autor: bk 06.07.2017 Nr: 27/2017
Obligacje zabezpieczą m.in. środki na prowadzenie inwestycji przebudowy jednego z budynków COM, w którym znaleźć się ma nowy blok operacyjny, oddziały ginekologiczno-położniczy i neonatologiczny i londowisko dla śmigłowców.
Obligacje zabezpieczą m.in. środki na prowadzenie inwestycji przebudowy jednego z budynków COM, w którym znaleźć się ma nowy blok operacyjny, oddziały ginekologiczno-położniczy i neonatologiczny i londowisko dla śmigłowców.
Fot. Starostwo Powiatowe

Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu oraz Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Przeworsku ujęte zostały w tzw. sieci szpitali, czyli Wykazie świadczeniodawców zakwalifikowanych do poszczególnych poziomów systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ).

System podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej to wynik zmian w przepisach dotyczących funkcjonowania służby zdrowia w naszym kraju. Placówki wpisane do tzw. sieci szpitali mają zagwarantowane finansowanie i podpisanie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na najbliższe 4 lata bez konieczności uczestniczenia w postępowaniu konkursowym. Rozwiązanie to zagwarantować ma ciągłość i stabilność finansowania szpitali, która przełożyć ma się na odpowiedni poziom ich funkcjonowania.

   Jarosławski i Przeworski szpital zakwalifikowane zostały do II stopnia, który tworzą szpitale o zasięgu ponadpowiatowym.

   Listę przygotowaną przez specjalistów Ministerstwa Zdrowia opublikowały wojewódzkie oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia we wtorek, 27 czerwca. Tego dnia zapadła także inna ważna dla jarosałwskiego COM decyzja.

 

Obligacje na 25 mln zł dla COM

   Radni Rady Powiatu Jarosławskiego zgodzili się na emisję obligacji, które będą zabezpieczeniem realizowanych przez COM inwestycji. Powiat w latach 2017-2018 wyemituje obligacje przychodowe w wysokości 25 mln zł. Środki uzyskane w ten sposób posłużą, jako zabezpieczenie realizowanych obecnie inwestycji. Chodzi m.in. o przebudowę jednego z budynków szpitala, w którym mieścić ma się nowy blok operacyjny oraz oddziału ginekologiczno-położniczego i neonatologicznego. Obligacje pozwolić maja także na inwestycje polegającą na połączeniu obydwu skrzydeł pawilonu wewnętrznego i kardiologii z pawilonem neurologii i utworzenie oraz wyposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego wraz z wyniesionym lądowiskiem.

   Jak podkreśla Tadeusz Chrzan, starosta jarosławski, emisja obligacji nie oznacza, że Powiat zrezygnował z pozyskania na środków zewnętrznych na wykonanie tych inwestycji.

– Są duże szanse na ich pozyskanie, a obligacje zabezpieczają realizację już rozpoczętych działań – wyjaśnia Starosta.

 

Komentarze
Popularne