Ku czci św. Jacka Odrowąża

Autor: md 14.07.2017 Nr: 28/2017
Jacek Marian Hołub – przewodnik PTTK i radny miejski prezentuje Złotą Księgę Zjazdu, która została stworzona po to, aby stać się pamiątką tego wyjątkowego dla Jacków, Jacentych i Hiacyntów spotkania.
Jacek Marian Hołub – przewodnik PTTK i radny miejski prezentuje Złotą Księgę Zjazdu, która została stworzona po to, aby stać się pamiątką tego wyjątkowego dla Jacków, Jacentych i Hiacyntów spotkania.

17 sierpnia – w święto pierwszego polskiego dominikanina – w naszym mieście odbędzie się II Spotkanie Imienników św. Jacka Odrowąża. Poza Jackami, mile widziani będą również mężczyźni noszący imię Jacenty lub Hiacynt.

Pomysłodawcą niecodziennych spotkań jest Jacek Marian Hołub – przewodnik PTTK i radny miasta Jarosławia. Jak sam mówi, od najmłodszych lat związany jest z parafią pw. Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu, w której od wieków żywy jest kult św. Jacka Odrowąża – jego patrona. Zapatrzony na Krystyny, które wspólnie świętują swoje imieniny, w ubiegłym roku, przy wsparciu m.in. o. Józefa Zborzila – ówczesnego przeora klasztoru oo. Dominikanów w Jarosławiu, zorganizował I Regionalne Spotkanie Imienników św. Jacka Odrowąża. Jego pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. W wydarzeniu wzięło udział 67 Jacków i 1 Jacenty. Zachęcony frekwencją oraz pozytywnymi komentarzami uczestników, postanowił kontynuować spotkania, rozszerzając je na skalę ogólnopolską.

   W programie tegorocznego, drugiego już Spotkania Imienników św. Jacka Odrowąża, którego współorganizatorem jest o. Jacek Skupień – obecny przeor klasztoru oo. Dominikanów w Jarosławiu, wzorem ubiegłego roku, przewidziano szereg „jackowych” atrakcji. Już za miesiąc, imiennicy św. Jacka, którzy zjadą do Jarosławia z różnych stron kraju, zwiedzą bazylikę Matki Bożej Bolesnej z ołtarzem św. Jacka Odrowąża i otaczającymi go malowidłami, a także atrium klasztorne. Wezmą też udział w nabożeństwie oraz mszy św. koncelebrowanej przez duchownych noszących imię Jacek, Jacenty oraz Hiacynt. W trakcie mszy św. imiennicy św. Jacka ucałują jego relikwie, odśpiewają pieśń na cześć swojego patrona oraz otrzymają poświęcone kłosy pszenicy. Po Eucharystii obejrzą dwie prezentacje multimedialne o św. Jacku, a  także jego bardziej i mniej znanych imiennikach. Będą również mieli możliwość zakupienia wydawnictw związanych z biografią swojego patrona. W trakcie biesiady w ogrodach klasztornych będą degustowali „jackowe” pierogi, z którymi wiąże się znane westchnienie: „Święty Jacku z pierogami, módl się za nami” oraz zasadzą „jackowe” drzewo, czyli lipę. Nie obędzie się oczywiście bez wpisu do Księgi Gości oraz wspólnej fotografii wszystkich uczestników zjazdu. Każdy Jacek, Jacenty i Hiacynt otrzyma także plakietkę, którą zabierze na pamiątkę do domu.

   Zupełnie nowym elementem, który wzbogaci tegoroczne Spotkanie Imienników św. Jacka Odrowąża, będzie spektakl teatralny na podstawie legend o św. Jacku Odrowążu w wykonaniu młodych aktorów Teatru Trema, działającego przy Miejskim Ośrodku Kultury w Radymnie.

   Zgłoszenia udziału w II Spotkaniu Imienników św. Jacka Odrowąża przyjmuje Jacek Marian Hołub (e-mail: lub nr tel.: 502338847).

Komentarze
Popularne
Najnowsze na Forum