Ze zbiórki makulatury finansują budowę studni

Autor: md 14.07.2017 Nr: 28/2017
We wtorek, 4 lipca, na terenie Kampusu PWSTE w Jarosławiu, trwała zbiórka makulatury, zorganizowana w ramach akcji „Makulatura na misje”, której inicjatorem i koordynatorem jest Grupa Charytatywna działającą przy Sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku.
We wtorek, 4 lipca, na terenie Kampusu PWSTE w Jarosławiu, trwała zbiórka makulatury, zorganizowana w ramach akcji „Makulatura na misje”, której inicjatorem i koordynatorem jest Grupa Charytatywna działającą przy Sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku.

PWSTE w Jarosławiu przyłączyła się do akcji „Makulatura na misje”, organizowanej przez Grupę Charytatywną działającą przy Sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku. Dochód z makulatury zebranej przez studentów, wykładowców oraz pracowników jarosławskiej uczelni, zostanie przeznaczony na budowę kolejnej już studni głębinowej w Afryce.

Zbiórka makulatury na studnie głębinowe w Afryce rozpoczęła się w 2012 roku. Początkowo obszar zbiórki makulatury obejmował tylko Przeworsk i okoliczne wioski. Dziś w akcję zaangażowani są mieszkańcy całego Podkarpacia.

   Solidarność z mieszkańcami krajów afrykańskich okazali także studenci i pracownicy Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu.

Z powodu suszy i braku zdatnej do picia wody, umiera wielu mieszkańców krajów afrykańskich, w tym dzieci – zwraca uwagę Krzysztof Rejman, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu. – Trzeba wykazać się z solidarnością i zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby poprawić sytuację na tym kontynencie. Cieszę się, że bierzemy udział w tego typu inicjatywie i nasi studenci i pracownicy są chętni nieść pomoc – podkreśla.

   To właśnie dzięki tego typu zbiórkom makulatury w ostatnim czasie w Czadzie oddano do użytku kolejne dwie studnie głębinowe. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców naszego regionu, mieszkańcy wioski Saya II i Guinera, którzy od wielu lat zmagali się z ciężkimi żywiołami niosącymi ze sobą nędzę, ubóstwo oraz śmierć, teraz mogą ugasić pragnienie, a także rozpocząć uprawę roku, dzięki której być może zaspokoją głód.

   Tradycją jest, że każda studnia wybudowana w ramach akcji „Makulatura na misje, otrzymuje imię związane z osobą zasłużoną dla polskiego kościoła katolickiego. Najczęściej są to postaci pochodzące z Podkarpackiego. I tak studnia w Saya II otrzymała imię Sług Bożych Rodziny Ulmów z Markowej koło Łańcuta, zaś studnia w wiosce Guinera imię bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

   W liście przesłanym do organizatorów zbiórki i naszej redakcji, ks. Edward Ryfa, pochodzący z okolic Przeworska polski misjonarz z Czadu dziękuje w imieniu mieszkańców wiosek Saya II i Guinera, jak również swoim, za kolejny dar lepszego życia dla naszych braci w Czadzie.

Angażując się w akcję „Makulatura na misje” staliście się, tak jak św. Teresa od Dzieciątka Jezus, misjonarzami, nie wyjeżdżając na misje. Dajecie wodę tym, którzy sami nie mogą sobie jej zapewnić – zwraca uwagę ks. E. Ryfa, zapewniając jednocześnie, że świadectwo mieszkańców Podkarpacia umacnia wiarę tamtejszych chrześcijan i jest pięknym przykładem miłości bliźniego nie tylko dla nich, ale również dla wyznawców innych religii, którzy również często korzystają z okazanej pomocy.

Ostatnia studnia, im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Guinera, powstała we wiosce, w której mieszkają nie tylko chrześcijanie, ale także muzułmanie i wyznawcy religii tradycyjnej. Studnia stała się ważnym elementem we wzajemnym zbliżaniu się i umacnianiu dobrego współżycia – podkreśla ks. E. Ryfa.

   Akcja „Makulatura na misje” jest cały czas kontynuowana, zaś każdy kilogram makulatury przybliża organizatorów do budowy kolejnej studni głębinowej.

   Wszystkie osoby, które chcą się przyłączyć do tego działań, mogą kontaktować się z koordynującym akcją Ryszardem Łuczykiem, pod numerem telefonu 504 168 549.

Komentarze
Popularne