Temida na miarę XXI wieku

Autor: md 14.07.2017 Nr: 28/2017
Wstęgę przecięli (od lewej): sędzia Lucyna Oleszek – zastępca dyrektora Departamentu Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych i Wojskowych Ministerstwa Sprawiedliwości; sędzia Marek Klimczak – prezes Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie; sędzia Danuta Nowak – wykon
Wstęgę przecięli (od lewej): sędzia Lucyna Oleszek – zastępca dyrektora Departamentu Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych i Wojskowych Ministerstwa Sprawiedliwości; sędzia Marek Klimczak – prezes Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie; sędzia Danuta Nowak – wykon

Sąd Rejonowy w Jarosławiu urzęduje już w nowym budynku przy ulicy Czarnieckiego 4. Uroczyste otwarcie jednego z najnowocześniejszych gmachów sądowych w kraju, z udziałem wielu zaszczytnych gości, odbyło się w piątek, 7 lipca.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. odprawioną w kościele pw. Trójcy Świętej w Jarosławiu, po której nastąpiła modlitwa i poświęcenie budynku, w którym mieści się siedziba Sądu Rejonowego w Jarosławiu. Nie zabrakło także symbolicznego przecięcia wstęgi, którego dokonali: sędzia Lucyna Oleszek – zastępca dyrektora Departamentu Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych i Wojskowych Ministerstwa Sprawiedliwości; sędzia Marek Klimczak – prezes Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie; sędzia Danuta Nowak – wykonująca funkcję prezesa Sądu Okręgowego w Przemyślu oraz sędzia Anna Drabik – prezes Sądu Rejonowego w Jarosławiu.

   Dalsza część uroczystości odbyła się w sali rozpraw. Tam miały miejsce okolicznościowe przemówienia oraz podziękowania dla osób, które przyczyniły się zarówno do rozpoczęcia, jak i zakończenia budowy tego okazałego budynku.

   Nie obyło się także bez zaprezentowania zgromadzonym gościom kilku szczegółów technicznych, które wyróżniają nową siedzibę jarosławskiej Temidy.

   Jak wyliczała Prezes Sądu Rejonowego w Jarosławiu, na parterze znajduje się biuro obsługi interesantów, czytelni akt, biuro podawcze, kasa oraz pokój mediatorów. Pomyślano także o pełnomocnikach stron, którzy mają do dyspozycji osobne pomieszczenie na pierwszym piętrze. W budynku znajdują się sale rozpraw, w tym sala szybkiego orzekania, która będzie wykorzystywana przede wszystkim do posiedzeń wykonawczych. Każda z sal rozpraw wyposażona jest w najnowocześniejszy sprzęt nagłaśniający. W każdej istnieje również możliwość przeprowadzenia wideokonferencji, co jest ważne szczególnie dla sędziów orzekających w sprawach karnych. Jak podkreślała, do tej pory taka sala była tylko jedna, co więcej, korzystali z niej także sędziowie sądów rejonowych z Przeworska i Lubaczowa. W budynku znajdują się również pokoje narad, pokoje świadków, tzw. niebieski pokój do przesłuchań nieletnich, cele dla osób konwojowanych, zaś w dolnej części budynku, cele dla osób szczególnie niebezpiecznych. Sąd Rejonowy w Jarosławiu zyskał także pomieszczenia przeznaczone do archiwizowania akt. Poza tym, budynek został wyposażony w windy oraz łącznik ułatwiający komunikację pomiędzy budynkami, a także umożliwiający bezpośredni dostęp do parkingu. Co ważne, cały budynek przystosowany jest do potrzeb osób z niepełnosprawnością fizyczną. Spełnia także najwyższe standardy ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa – ma zapewnioną całodobową ochronę, a ochroniarze korzystają ze skanera do bagażu podręcznego, jak również bramki elektronicznej i ręcznego detektora metali. Ponadto na każdej z sal rozpraw znajdują się zabezpieczenia, które dają sędziom duże poczucie bezpieczeństwa, a ochronie dają możliwość szybkiego reagowania.

Piękny, nowoczesny budynek ma służyć naszemu społeczeństwu, ale to, co go ożywia, to mądrość i doświadczenie pracujących tutaj osób – sędziów, kuratorów i urzędników – zwracała uwagę sędzia A. Drabik, prezes Sądu Rejonowego w Jarosławiu.

Komentarze
Popularne
Najnowsze na Forum