Wołyń 1943 we wspomnieniach

Autor: 20.07.2017 Nr: 29/2017
Wołyń 1943 we wspomnieniach

Od niedzieli 16 lipca w Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury w Przeworsku można obejrzeć wystawę IPN „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma”.

Wystawa została przygotowana przez szczeciński oddział IPN, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” i Towarzystwo Miłośników Wołynia i Polesia, autorką scenariusza wystawy jest Ewa Siemaszko, a kuratorem Agnieszka Gorczyca z IPN. Do Przeworska została sprowadzona dzięki uprzejmości posła Wojciecha Bakuna (Kukiz`15) i zaangażowaniu Przeworskich Patriotów.

   Wystawa plenerowa ustami świadków opowiada o jednym z najkrwawszych epizodów II wojny światowej. Część wstępna prezentuje Kresy Wschodnie w aspekcie terytorialnym, wielonarodowym i wielokulturowym. Kolejne plansze wprowadzają odbiorcę w kontekst historyczny, omawiają sytuację ludności kresowej podczas okupacji, a także założenia narodowościowej polityki ukraińskiej oraz planowane działania OUN i UPA wobec ludności polskiej. Punkt kulminacyjny wydarzeń, tj. dokonanie masowych mordów na Polakach mieszkujących na Wołyniu przedstawiają kolejne plansze. Widzimy na nich również dalszy przebieg wydarzeń na Wołyniu latem 1943 r., a także na terenach Małopolski Wschodniej.

   Ekspozycja będzie czynna do 22 lipca br.

Komentarze
Popularne