Podopieczni ŚDS wybudowali sobie altanę

Autor: 20.07.2017 Nr: 29/2017
Występy artystyczne uczestników ŚDS.
Występy artystyczne uczestników ŚDS.
Fot. bz

5 lipca w Łapajówce (gm. Zarzecze) odbyło się otwarcie altany przy Środowiskowym Domu Samopomocy. W prace przy jej budowie czynnie włączyli się podopieczni ŚDS.

Na co dzień najczęściej osoby samotne, niepełnosprawne, nierzadko w podeszłym wieku. W ośrodku, przez kilka godzin dziennie mają swoje drugie życie. Korzystają z rehabilitacji, a także uczestniczą w różnorodnych zajęciach rekreacyjnych i kółkach zainteresowań.

Niektórzy z nich nie ukrywają, że możliwość bycia uczestnikiem ŚDS, to najlepsze co mogło ich spotkać na starość. Towarzystwo drugiego człowieka, zainteresowanie, pomoc bliźniego – znaczą dla nich bardzo wiele.

   Z pomysłem wybudowania altany, która jest częstym elementem przydomowej architektury, wyszedł jeden z niepełnosprawnych podopiecznych – Bogdan Szabowski i to on był głównym jej projektantem. Choć nie ma nóg, prowadzi bardzo aktywne życie. Dla wielu podopiecznych ŚDS jest wzorem do naśladowania i budzi podziw. Wraz z p. Bogdanem przy budowie altany pracowali także sami uczestnicy Domu pod nadzorem terapeutów oraz dwie osoby oddelegowane z Urzędu Gminy. Prace nad budową altany rozpoczęły się jesienią minionego roku, a zakończyły na wiosnę. W nowo wybudowanej altanie mieszkańcy mogą się spotykać, rozmawiać i przyjmować gości na świeżym powietrzu. To ich wspólne dzieło.

   W dniu otwarcia, uczestnicy ŚDS wydali przyjęcie dla licznej grupy gości, wśród nich znaleźli się m.in. wójt gminy Zarzecze Wiesław Kubicki, kapelan Szpitala w Przeworsku ks. Zbigniew Rolski, dyrektor Zespołu Obsługi Szkół i Jednostek Budżetowych w Zarzeczu Sylwia Bembenek, kierownik GOPS w Zarzeczu Anna Krzeszowska-Gwóźdź, sołtys Łapajówki Stanisław Dubiel, a także podopieczni ŚDS w Zalesiu. Uroczystego otwarcia altany dokonała kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Zalesiu z Filią w Łapajówce Anna Paczkowska, a poświęcił ją ks. prałat Zenon Ruchlewicz.

   W części artystycznej, z wierszem, tańcem i piosenką, wystąpili uczestnicy Domu. Spotkanie w altanie zakończyła zabawa taneczna.

 

Komentarze
Popularne