Po raz pierwszy wymienili staw barkowy

Autor: 30.07.2017 Nr: 30/2017
Lek. Tomasz Kowalczyk (z lewej) i lek. Tomasz Kudowski z przeworskiej lecznicy przeprowadzili pierwszą w powiecie wymianę stawu barkowego.
Lek. Tomasz Kowalczyk (z lewej) i lek. Tomasz Kudowski z przeworskiej lecznicy przeprowadzili pierwszą w powiecie wymianę stawu barkowego.

W Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Przeworsku została przeprowadzona po raz pierwszy w historii placówki operacja wymiany stawu barkowego. Zespół specjalistów stanął przy stole operacyjnym 13 lipca. Operacja była skomplikowana i wymagała solidnego przygotowania. Na całym Podkarpaciu podobnych wykonano zaledwie kilkanaście.

W przeworskiej lecznicy od 10 lat u pacjentów wymienia się stawy biodrowe, a od 3 lat stawy kolanowe. Takich operacji jest nawet kilkadziesiąt rocznie. Jednak wymiana stawu barkowego to już pewne novum, albowiem ów staw nie zużywa się tak szybko. Choć nie jest to już nowość na świecie, to jednak wciąż rzadkość.

Zostaliśmy poniekąd zmuszeni do postawienia kroku naprzód, gdy zaczęliśmy mieć do czynienia z sytuacjami urazowymi u starszych pacjentów – przyznaje lek. Tomasz Kowalczyk, kierownik Oddziału Ortopedii i Traumatologii Ruchu SP ZOZ w Przeworsku. – Zdarzają się złamania w tej okolicy, których nie da się łatwo zespolić, tak jak u ludzi młodych, gdzie preferujemy skręcenie kości. U starszych osób kości bywają tak słabe i kruche, że zespolenie przy pomocy płytki i śruby nie jest możliwe. A że staramy się rozwijać, coś nowego wprowadzać w miarę potrzeb, to gdy pojawiła się ku temu okazja, postanowiliśmy spróbować. Zwłaszcza, że są coraz lepsze technologie, które można wykorzystać – dodaje.

   W kroku naprzód „dopomógł” pacjent, który doznał urazu w wyniku upadku na rowerze. Lekarze wiedząc, że może to być bardzo trudne, podjęli u niego próbę  zespolenia, lecz mimo najszczerszych chęci, z powodu rozkawałkowania kości i osteoporozy, nie udało się. Postanowili więc naprawić bark, całkowicie wymieniając uszkodzony staw. Pacjent na kilka tygodni wrócił do domu, a w tym czasie specjaliści – lek. Tomasz Kudowski, inicjator całego przedsięwzięcia i lek. T. Kowalczyk, mieli czas na przygotowanie się do operacji, zapoznanie się z dostępnymi na rynku systemami wykorzystywanymi do takich operacji i szkolenie z najlepszymi specjalistami w tej dziedzinie.

W pierwszej operacji pomógł nam nasz kolega po fachu, lek. Bogdan Naszkiewicz, szef ortopedii z jasielskiego szpitala, najbardziej doświadczony na Podkarpaciu konkretnie w tym modelu protezy – dodaje Kierownik Ortopedii. 

   Operacja trwała około trzech godzin. Pacjent znajdował się w znieczuleniu ogólnym, w pozycji półsiedzącej. Po operacji jego rękę umieszczono w ortezie i rozpoczęto jej rehabilitację. Pacjent opuścił szpital po kilku dniach w dobrej formie.

Jechałem rowerem, który okazał się nie mieć sprawnych hamulców i stało się – przyznaje Jan Folta, 70-letni pacjent z Nowosielec, który na kilka dni po zabiegu mógł już opuścić szpital, wdzięczny lekarzom na „nowy” staw barkowy.

   Operacja jest droga. Koszt samego implantu to ok. 15 tys. zł – to trzykrotnie więcej niż implant biodra czy kolana. Już w tydzień po pionierskiej operacji, lekarze mogli stanąć przy stole operacyjnym po raz drugi do takiego samego przypadku, gdzie pacjent, 68-letni Edward Majcher z Gaci, miał rozległy uraz. Najpierw przeszedł operację na oddziale neurochirurgii w Rzeszowie i wrócił do Przeworska na wymianę stawu barkowego. Przeworscy specjaliści poradzili już sobie tutaj samodzielnie.

   Na zabiegi planowe wymiany stawów do Przeworska przyjeżdża wielu pacjentów z powiatu jarosławskiego, lubaczowskiego, nawet z Łodzi czy Śląska. Rekordzistką jest 32-letnia pacjentka z Jarosławia, cierpiąca na reumatoidalne zapalenie stawów, która miała wymienione już dwa kolana i biodro. Czeka na czwartą operację. Wdzięczni pacjenci mile wspominają Przeworsk. Jedna z pacjentek ze Śląska w dowód wdzięczności za operację i opiekę podarowała lekarzom rzeźbionego w drewnie Asklepiosa, mitologicznego boga sztuki lekarskiej.  

 

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum