W weekendy auta nie wjadą na rynek

Autor: md 06.08.2017 Nr: 31/2017 2
Burmistrz Jarosławia Waldemar Paluch chce jak najszybciej wprowadzić zakaz parkowania na części rynku w weekendy i święta.
Burmistrz Jarosławia Waldemar Paluch chce jak najszybciej wprowadzić zakaz parkowania na części rynku w weekendy i święta.

Czy jarosławski Rynek powinien być wolny od ruchu samochodowego? Dyskusje na ten temat trwają od dawna. Pomysł „uwolnienia” Starego Miasta od aut ma wielu zwolenników. Oczywiście nie brakuje także mieszkańców, którzy nie wyobrażają sobie, że na centralny plac w mieście nie można byłoby wjechać samochodem. Jak na razie burmistrz Jarosławia Waldemar Paluch zapowiedział, jakby mogło się wydawać, kompromisowe rozwiązanie, czyli ograniczenie parkowania na części rynku w weekendy i święta.

Konsultacje społeczne w sprawie parkowania na jarosławskim Rynku trwały od 5 czerwca do 4 lipca. Wzięło w nich udział 480 osób. Formularze konsultacyjne w formie papierowej wypełniło 217 osób, zaś przez Internet wypowiedziały się 263 osoby. Zorganizowano także spotkanie otwarte z możliwością zgłaszania opinii i wniosków do protokołu. Do Urzędu Miasta Jarosławia wpłynęły także opinie Rady Dzielnicy nr 1, która jak się okazało jest za stopniowym wyprowadzaniem ruchu z rynku, jak też stanowisku kupców z Hali Targowej, którzy z kolei obawiają się wyprowadzenia ruchu samochodowego. Ich zdaniem może nieść ono zagrożenie dla około 300 rodzin, które prowadzą w okolicy działalność gospodarczą.

   Formularze konsultacyjne zawierały 3 gotowe rozwiązania problemu parkowania na jarosławskim Rynku. Pierwsza koncepcja przewidywała stopniowe, etapowe wyprowadzenia parkowania z rynku, po wcześniejszym przygotowaniu miejsc parkingowych i dróg oraz odpowiedniej organizacji ruchu w jego sąsiedztwie. Za tą opcją opowiedziało się 21,9% uczestników konsultacji (105 osób). Druga koncepcja zakładała wprowadzenie ograniczonego parkowania na rynku, tzn. tylko w wydzielonej, odpowiednio oznakowanej jego części. Ten pomysł spotkał się ze zgodą 14,4% mieszkańców (69 osób). Trzecia i ostatnia koncepcja dotyczyła wprowadzenia całkowitego zakazu parkowania w tej części miasta. Spotkała się ona z największą aprobatą mieszkańców wśród propozycji zgłoszonych przez Urząd Miasta. Poparło ją 28,3% ankietowanych (136 osób). 1,7% ankietowanych (8 osób) nie miało zdania.

   Przewidziano także możliwość zaproponowania przez mieszkańców własnych pomysłów na rozwiązanie trapiącego wszystkich problemu. Swoje zdanie w tej kwestii wypowiedziało33,8% biorących udział w konsultacjach społecznych (162 osoby). Wśród „innych propozycji” 102 osoby były za tym, żeby pozostawić wszystko bez zmian.

Żadna z odpowiedzi nie miała więcej niż 50% głosów. Dlatego musieliśmy wszystkie propozycje przeanalizować dokładniej – mówił burmistrz Jarosławia Waldemar Paluch, podczas konferencji prasowej poświęconej wynikom konsultacji społecznych.

   Z zaprezentowanej analizy jakościowej wynika, że całkowity zakaz parkowania na rynku popiera 28,3% ankietowanych (136 osób), zaś zwolennikami innych rozwiązań niż całkowity zakaz jest 69,6% głosujących (335 osób).

   Burmistrz Jarosławia chce zrealizować po kolei cztery punkty. W pierwszej kolejności planuje wprowadzić zakaz parkowania na części rynku (okolice placu św. Michała i Kamienicy Orsettich) w weekendy (w sobotę od godz. 15.00 do godz. 6.00 w poniedziałek) oraz święta.

Ta propozycja przy rozmowach z jarosławskimi kupcami zyskała ich aprobatę, ponieważ nie będzie to miało wpływu na prowadzenie przez nich działalności gospodarczej, a będzie znaczące dla ludzi, którzy mają bądź korzystają z ogródków letnich przy kawiarniach czy lodziarniach, jak również dla nas, jako Urzędu Miasta, Centrum Kultury i Promocji czy Miejskiego Ośrodka Kultury, w związku z działaniami, jakie organizujemy na placu św. Michała – zwracał uwagę W. Paluch.

   Kolejne trzy punkty, które chce wcielić w życie w następnej kolejności to: stosowanie zasady „miejsce parkowania za miejsce parkowania”; przeanalizowanie możliwości wprowadzenia parkometrów na rynku (z możliwością bezpłatnego postoju do 1 godziny) oraz zapisanie w budżecie na 2018 rok opracowania koncepcji parkowania i ruchu na rynku oraz w jego sąsiedztwie.

 

Komentarze
Najnowsze na Forum