Spotkanie z mistrzem słowa

Autor: md 11.08.2017 Nr: 32/2017
Prof. Jerzy Bralczyk jest znanym językoznawcą specjalizującym się w języku wszelkich mediów, reklamy i świata polityki oraz autorem wielu publikacji.
Prof. Jerzy Bralczyk jest znanym językoznawcą specjalizującym się w języku wszelkich mediów, reklamy i świata polityki oraz autorem wielu publikacji.

Językoznawca prof. Jerzy Bralczyk zachwycił jarosławską publiczność rozmową o meandrach polszczyzny. Podczas wizyty tej znakomitej postaci w Jarosławiu, sala spotkań Miejskiej Biblioteki Publicznej była wypełniona do ostatniego miejsca.

Prof. Jerzego Bralczyka chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Jego umiejętność posługiwania się pięknym językiem oraz wszechstronna znajomość polszczyzny jest powszechnie znana. Jest on autorem wielu publikacji książkowych m.in.: „Mówi się…”, „500 zdań polskich” czy „Rozmowy przy stole”.

   Merytoryczną, ale i zabawną rozmowę o książkach językoznawcy, jego pracy pedagogicznej, meandrach polszczyzny, sposobach komunikowania się, różnicach między językiem mówionym a zapisanym czy przemianach języka i obyczajów, poprowadziła Elżbieta Tkacz – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jarosławiu.

Pisałem tylko wtedy, gdy musiałem. Kiedy zdawałem egzamin do szkoły średniej, dostałem tylko trójkę z plusem za wypracowanie. Trochę przeholowałem, bo napisałem jedynie pół strony. Moja praca magisterska – studiowałem polonistykę – miała nie mniej, nie więcej, jak 10 stron, z czego większość to były wykresy. Była to absolutna rzadkość. Moja praca doktorska miała zaledwie 100 stron. To też było bardzo, bardzo mało. Nigdy nie przesadzałem i nie przesadzam do dziś z recenzjami różnych prac. W końcu przestali mi je przesyłać, bo stwierdzili, że 3 zdania, jako recenzja, to przesada – opowiadał żartobliwie o swojej lakoniczności J. Bralczyk.

   Podczas spotkania, poza opowieściami o swojej pracy naukowej i pedagogicznej, językoznawca rozwiał wiele wątpliwości, czy konkretne sformułowanie oby na pewno jest prawidłowe. Wyjaśnił m.in. dlaczego słowo „okrągły”, wydaje się okrągłe, „wklęsły” – wklęsłe, a „płaski” – płaskie; jaka jest prawidłowa forma – Urząd Miasta Jarosławia czy Urząd Miasta Jarosław, a także co znaczy słowo „straszny”?

   Uczestnicy spotkania mieli okazję nie tylko wysłuchać gościa, ale także zadać mu pytanie, otrzymać autograf czy zrobić pamiątkową fotografię.

   Organizatorem wydarzenia było Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Jarosławiu.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum