Oddali hołd bohaterom Powstania Warszawskiego

Autor: md 11.08.2017 Nr: 32/2017
Oddali hołd bohaterom Powstania Warszawskiego

1 sierpnia o godz. 17.00, na dźwięk syren alarmowych, jarosławianie zatrzymali się na minutę w zadumie, aby oddać hołd bohaterom Powstania Warszawskiego, którzy oddali swoje młode życie za wolną i niepodległą Polskę.

To już 73 lata dzielą nas od powstańczego zrywu, który odcisnął piętno na historii naszego kraju i jego mieszkańców. Obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, jednego z najważniejszych i najbardziej tragicznych wydarzeń w historii Polski, zostały zorganizowane w całym kraju, również w Jarosławiu. Jak co roku, o powstańczym zrywie z 1 sierpnia 1944 roku, mieszkańcom naszego miasta przypomniał dźwięk syren alarmowych, które zawyły punktualnie o godz. 17.00 – symbolicznej godzinie „W”.

   Miejskie uroczystości upamiętniające 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego odbyły się przed pomnikiem Bohaterów i Ofiar II Wojny Światowej na pl. ks. Piotra Skargi. Wydarzenie zgromadziło samorządowców; reprezentantów parlamentarzystów; przedstawicieli organizacji, związków i stowarzyszeń; duchowieństwo; służby mundurowe oraz mieszkańców Jarosławia i okolic.

   Modlitwę w intencji poległych żołnierzy i ofiar cywilnych Powstania Warszawskiego odmówił ks. Zdzisław Janiec – pracownik naukowy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, zaś okolicznościowe przemówienia wygłosili: Marcin Zaborniak – dyrektor generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, Tadeusz Chrzan – starosta jarosławski oraz Dariusz Tracz – zastępca burmistrza miasta Jarosławia.

   Po modlitwie i przemówieniach odczytano apel poległych, oddano trzykrotną salwę honorową i złożono kwiaty przed pomnikiem Bohaterów i Ofiar II Wojny Światowej. Zwieńczeniem uroczystości była msza św. w intencji poległych w heroicznej walce, odprawiona w kolegiacie pw. Bożego Ciała.

   We wtorek, 1 sierpnia, hołd walczącym o wolność i niepodległość naszego kraju oddali także jarosławscy harcerze, którzy przez cały dzień, w różnych punktach miasta oraz autobusach komunikacji miejskiej, śpiewali żołnierskie i powstańcze piosenki.

   Obchodom 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego towarzyszyła okolicznościowa wystawa prezentująca sylwetki bohaterów tamtych dni, którzy urodzili się lub zamieszkiwali w Jarosławiu.

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum