Powstaje nowa droga

Autor: bk 11.08.2017 Nr: 32/2017
Prowadzone od ubiegłego roku prace obejmują przebudowę istniejącego odcinka i budowę całkowicie nowej drogi, która łączy się z ul. Jarosławską.
Prowadzone od ubiegłego roku prace obejmują przebudowę istniejącego odcinka i budowę całkowicie nowej drogi, która łączy się z ul. Jarosławską.

Dobiega końca realizacja inwestycji przy przebudowie ul. Przemyskiej w Pruchniku. Poza remontem ulicy w dotychczasowym przebiegu, powstanie nowy blisko 900 metrowy odcinek, który połączy ul. Przemyską z ul. Jarosławską.

Droga wraz z nowym odcinkiem powinna zostać oddana do użytku już we wrześniu tego roku.

W ramach inwestycji dofinansowanej ze środków UE (Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020), kompleksowo przebudowana zostanie dotychczas istniejąca część ulicy. Dodatkowo wybudowany zostanie nowy odcinek, który połączy ul. Przemyską z ul. Jarosławską będącą częścią drogi wojewódzkiej nr 881. Ma to pozwolić na poprawę układu komunikacyjnego Pruchnika, a także odciążyć inne drogi w mieście. Nowa droga pozwoli wielu mieszkańcom miasta wyjechać z niego w kierunku Jarosławia i Przemyśla bez konieczności wjazdu do centrum Pruchnika. Poprawiona zostanie także komunikacja z wieloma ważnymi punktami na mapie miasta. Są to m.in.: remiza Ochotniczej Straży Pożarnej, oczyszczalnia ścieków czy stałe targowisko „Mój Rynek”, które jest licznie odwiedzane również prze mieszkańców okolicznych miejscowości.

   Nowa droga to także zwiększenie atrakcyjności terenów inwestycyjnych leżących przy jej przebiegu.

­– Idea budowy łącznika z ul. Przemyskiej do ul. Jarosławskiej powstała kilka lat temu. Zrodziła się z potrzeby zapewnienia prawidłowej komunikacji mieszkańcom dolnej części Pruchnika oraz ożywienia gospodarczego dobrze usytuowanego terenu przy ul. Przemyskiej i Jarosławskiej – podkreśla Wacław Szkoła, burmistrz Pruchnika. Dodając przy tym, że starania o realizację zamierzenia trwały kilka lat. Dokonano wykupu gruntu, wykonano dokumentację (projekt budowlany), uzyskano pozwolenie na budowę

i rozpoczęto starania o środki na inwestycję. Gmina dwukrotnie składała wniosek do Narodowego Programu Poprawy Jakości Dróg Lokalnych. Jednak dofinansowanie udało się uzyskać dopiero po uruchomieniu nowego rozdania środków PROW.

   Wykonywana przez spółkę Strabag inwestycja kosztować ma nieco ponad 1,47 mln zł. Z dofinansowania pochodzi ponad 925 tys. zł.

   Przebudowa drogi prowadzona jest w kilku etapach od 2016 r. Zakończona ma zostać w sierpniu, a jej oddanie do użytku powinno nastąpić miesiąc później.

 

Komentarze
Popularne