Wdzięczni za dar chleba

Autor: 11.08.2017 Nr: 32/2017
Wystrzał z armaty ogłosił początek świętowania.
Wystrzał z armaty ogłosił początek świętowania.

W niedzielę, 6 sierpnia odbyło się XI Powiatowe Święto Chleba w Przeworsku. Tradycyjnie świętowanie rozpoczęło się od Mszy św. odprawionej w Bazylice pw. Ducha Świętego w Przeworsku, gdzie głoszący homilię ks. Tadeusz Gramatyka podkreślił rolę chleba w życiu każdego człowieka i potrzebę jego poszanowania.

Po nabożeństwie mieszkańcy powiatu, zaproszeni goście i przedstawicielki 33 kół gospodyń wiejskich w barwnym korowodzie i w asyście orkiestry, przemaszerowali do Parku Lubomirskich, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości. Jej początek ogłosił wystrzał z armaty w wykonaniu  Grupy „Sarmacka Brać” z Zarzecza wchodzącej w skład Mazowieckiej Chorągwi Husarskiej Hetmana Jana Karola Chodkiewicza.

   Część chlebową przygotowali mieszkańcy Studziana. Tradycyjnie bochny wypiekane z tegorocznych zbóż zostały przekazane przez panie z KGW gospodarzowi powiatu – staroście Zbigniewowi Kiszce oraz innym gościom. Chlebem częstowano również wszystkich mieszkańców. Nie zabrakło tego dnia słów podziękowań i wdzięczności za trud corocznej pracy skierowanych do rolników, a także młynarzy i piekarzy.

   Świętowanie upłynęło pod znakiem regionalnych potraw, przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu przeworskiego, konkursów dla dzieci i dorosłych oraz występów artystycznych, m.in. Kapeli „Znad Sanu”, Zespołu Piosenki Biesiadnej „Jagiellanie” z Jagiełły, Kapeli Sołtysowej z Szówska. Chętni mogli tego dnia nieodpłatnie zwiedzić muzeum. Gwiazdą wieczoru był GESEK, a po jego występie odbyła się zabawa taneczna z zespołem Mister Band.

   Organizatorami imprezy byli: Starosta Przeworski i Koła Gospodyń Wiejskich.

 

Komentarze
Najnowsze na Forum