Naszym zadaniem jest nieść ulgę w cierpieniu

Autor: md 18.08.2017 Nr: 33/2017 1
Pacjenci hospicjum mają zapewnioną opiekę lekarzy, pielęgniarek i opiekunów. Na zdj. od lewej: wolontariuszka Magdalena Hetnar, lek. med. Renata Grzybowska, pielęgniarka Małgorzata Kosior i pielęgniarka Katarzyna Gwóźdź.
Pacjenci hospicjum mają zapewnioną opiekę lekarzy, pielęgniarek i opiekunów. Na zdj. od lewej: wolontariuszka Magdalena Hetnar, lek. med. Renata Grzybowska, pielęgniarka Małgorzata Kosior i pielęgniarka Katarzyna Gwóźdź.

Od 1 lipca w Przeworsku rozpoczęło działalność Hospicjum im. Św. Jadwigi. Powstanie obiektu jest odpowiedzią na coraz większe zapotrzebowanie na opiekę hospicyjną. W powiecie  jarosławskim i przeworskim to pierwsza tego typu działająca placówka. Z kolei już tylko na podpisanie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia czeka Hospicjum im. św. Jana Pawła II w Jarosławiu.

Dyrektor Hospicjum im. Św. Jadwigi w Przeworsku, lek. med. Renata Grzybowska jest lekarzem rodzinnym i w tej chwili kończy specjalizację z geriatrii. Jako lekarz z ponaddwudziestoletnim doświadczeniem spotkała na swojej drodze wielu ciężko chorych pacjentów, którzy z różnych względów nie mają zapewnionej właściwej opieki.

Rodziny borykają się z problemami, bo ich bliscy cierpią na chorobę nowotworową i inne schorzenia, gdzie sami nie radzą sobie w domach z takimi przypadkami. Zwykle pracują, a często też nie są w stanie wynająć osoby z zewnątrz, która pomoże i nadto będzie umiała właściwie zaopiekować się pacjentem i pielęgnować go, by mógł żyć w komforcie, nawet w tych ostatnich dniach życia. Sami mieliśmy z mężem taką sytuację w rodzinie, kiedy bliska nam osoba, mieszkająca dotąd samotnie i daleko od nas potrzebowała pomocy i opieki całodobowej. Wiem, że takich osób jest bardzo dużo, stąd zrodził się pomysł, by stworzyć takie miejsce właśnie dla nich – wyjaśnia R. Grzybowska.

   Właściciele przeworskiego hospicjum, Krystian Grzybowski i Rafał Tarkowski, końcem maja br. wygrali konkurs na świadczenie opieki hospicyjnej. To dało początek całemu przedsięwzięciu. Hospicjum mieści się na pierwszym piętrze przychodni AW-Med na ul. Kilińskiego 2, naprzeciw pracowni rentgenowskiej. Funkcjonuje jak zwykły oddział i jest wyposażony w nowoczesny sprzęt.

– Mamy tutaj hospicjum domowe i stacjonarne. Pacjenci domowego hospicjum mają do dyspozycji opiekę lekarza zwykle dwa razy w miesiącu i pielęgniarki minimum dwa razy w tygodniu, natomiast w stacjonarnym opieka odbywa się całodobowo. Jeśli stan pacjenta przebywającego w domu pogarsza się, może trafić do nas pod opiekę stacjonarną – podkreśla Dyrektor.

   Hospicjum ma zakontraktowanych 11 łóżek. Pokoje wyposażone są zgodnie z wytycznymi zawartymi w rozporządzeniu ministra zdrowia. Opiekę nad pacjentem sprawuje tutaj wykwalifikowany personel lekarski, a do tego pielęgniarki i opiekunki. Pobyt chorego i opieka w hospicjum jest bezpłatna w pełni refundowana przez NFZ. Obecnie przebywają w nim pacjenci z Przeworska, Jarosławia, Leżajska, nawet z innych części Polski. Jednakże aby pacjent trafił do hospicjum musi mieć określone schorzenie, np. chorobę nowotworową,  ciężką niewydolność oddechową, ciężkie odleżyny, rdzeniowy zanik mięśni czy inne określone schorzenia neurologiczne.

Do hospicjum trafiają pacjenci w różnym stanie. Mogą przebywać tutaj do końca życia, ale jeśli ich stan się poprawi, na życzenie mogą pójść do domu na jakiś czas, a później wrócić. Wszystko zależy od nich – zaznacza R. Grzybowska. – W codziennej opiece najważniejsze dla mnie jest utrzymanie pacjenta w odpowiedniej czystości i higienie, co eliminuje połowę objawów somatycznych. Jak człowiek jest czysty, to czuje się dużo lepiej i to zawsze powtarzam pielęgniarkom – dodaje pani doktor.

   Podkreśla także inną, równie ważną rzecz – wielu pacjentów wymaga choćby chwili uwagi, troski, rozmowy czy zwykłego trzymania za rękę. To często pozwala im odzyskać spokój.

   Opiekę w hospicjum chwalą sobie dotychczasowi pacjenci.

Znakomite warunki, czysto w salach i łazienkach, a przede wszystkim bardzo dobra opieka, bardzo mi tutaj dobrze – podkreśla pani Bronisława, jedna z pacjentek.

Lepiej jak w domu – dodaje z uśmiechem pan Jan, który trafił do hospicjum w bardzo ciężkim stanie, a obecnie czuje się dużo lepiej.

   Osoby zainteresowane świadczeniami w zakresie opieki hospicyjnej mogą kontaktować się z placówką pod nr tel. 16 648 33 62.

 

Placówka, której misją jest niesienie ulgi osobom w stanie terminalnym, powstała także w Jarosławiu. O utworzeniu Hospicjum im. św. Jana Pawła II przy ul. Sanowej 11 w Jarosławiu pisaliśmy w artykule pt. „Nadzieja dla chorych i cierpiących” (16/2017 GJ). Obiekt jest już gotowy do użytku i czeka jedynie na podpisanie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Gdy taka umowa zostanie zawarta, przekażemy naszym Czytelnikom szczegóły dotyczące funkcjonowania placówki.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum