Niemiecki schron bojowy atrakcją turystyczną

Autor: bk 18.08.2017 Nr: 33/2017
Niemiecki schron bojowy atrakcją turystyczną
Fot. Powiat Jarosławski

Leży w okolicy miejscowości Wierzbna w Gminie Pawłosiów. Jest częścią niemieckich umocnień granicznych z II wojny światowej „Pozycja Graniczna Galicja” (niem. Galizische Grenzstellung). Schron bojowy odkryty dzięki inwentaryzacji turystyczno-krajoznawczej Powiatu Jarosławskiego już stał się atrakcją.

Informacje o „odkryciu” niemieckiego schronu bojowego na terenie Powiatu Jarosławskiego pojawiły się w wielu mediach, nawet tych ogólnopolskich. A zainteresowanie obiektem z II wojny światowej to część projektu inwentaryzacji turystyczno-krajoznawczej, poświęconej ciekawym miejscom w Powiecie Jarosławskim, który zlecony został przez starostę jarosławskiego Tadeusza Chrzana.

– Liczymy, że dzięki temu projektowi uda się zweryfikować potencjał turystyczny naszego powiatu. Uzyskane dane będą niezwykle pomocne w przygotowywaniu nowych materiałów promocyjnych, zachęcających do odwiedzenia Ziemi Jarosławskiej – mówi T. Chrzan.

   Inwentaryzację, która rozpoczęła się w kwietniu br. prowadzą Andrzej Bajan i Marcin Warchoła, przewodnicy beskidzcy. Ich zadaniem jest dotarcie do wszystkich gmin i miejscowości powiatu oraz sporządzenie listy najciekawszych miejsc, które mogą być atrakcyjne ze względów turystycznych, krajoznawczych czy rekreacyjnych. Przewodnicy sporządzają dokumentację fotograficzną oraz indeks swoich „znalezisk”.

   Jednym z nich jest, mało znany do tej pory, schron bojowy, najprawdopodobniej typu Regelbau 514, znajdujący się w okolicy miejscowości Wierzbna. Schron to element niemieckich umocnień granicznych z II wojny światowej „Pozycja Graniczna Galicja” (niem. Galizische Grenzstellung). Była to niemiecka odpowiedź na znacznie bardziej znaną, radziecką „Linię Mołotowa” - jeden z najdłuższych systemów obronnych w Europie.

Schron bojowy typu Regelbau 514 to obiekt przeznaczony dla jednego karabinu maszynowego, umieszczonego za płytą pancerną, do ognia bocznego. Płyta pancerna typ 78P9 miała wymiary 3800 x 3000 mm i grubość 200 mm. Przystosowana była do użycia karabinu maszynowego MG 34.

   Prowadzony przez Powiat Jarosławski projekt inwentaryzacji śledzić można na bieżąco na facebooku pod nazwą „Skarbnica Powiatu Jarosławskiego”, dostępnego pod adresem https://www.facebook.com/skarbnicapowiatu/.

 

Komentarze
Popularne
Najnowsze na Forum