Dzieje ludowego stroju przeworskiego

Autor: md 18.08.2017 Nr: 33/2017
W Galerii „Magnez” w Przeworsku czynna jest ekspozycja poświęcona ludowym strojom przeworskim. Warto ją zwiedzić!
W Galerii „Magnez” w Przeworsku czynna jest ekspozycja poświęcona ludowym strojom przeworskim. Warto ją zwiedzić!

Najnowsza wystawa czasowa w Galerii „Magnez” w Przeworsku jest poświęcona ludowym strojom przeworskim. Z całą pewnością nie trzeba zachęcać do jej zwiedzenia pasjonatów regionalizmu, ale i nie będąc miłośnikiem rodzimego folkloru warto na nią zajrzeć, tym bardziej, że wstęp jest całkowicie bezpłatny.

Wystawę pod tytułem „Ludowe stroje przeworskie. W poszukiwaniu tożsamości” przygotowała Katarzyna Ignas – adiunkt Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy. Dobierając eksponaty etnografka sięgnęła do zbiorów Muzeum w Przeworsku, Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie, Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu i Muzeum – Zamku w Łańcucie, jak również do kolekcji prywatnych.

   Na ekspozycji zaprezentowano zestawy ubiorów charakterystycznych dla kolejnych pór roku oraz okazji. Wśród eksponatów znajduje się bielizna, kamizelki, katanki, gorsety, spódnice, fartuszki, kożuchy, żupany, nakrycia głowy, obuwie oraz dodatki, takie jak kołnierzyki, chusty naramienne, pasy skórzane i metalowe czy korale.

Autentyczne przykłady strojów zaaranżowane na manekinach, które można dokładnie obejrzeć i sfotografować, mają dać wyobrażenie, czym był, jaką funkcję pełnił i jakie znaczenie miał na wsi przeworskiej dawny tradycyjny strój odświętny – przybliża autorka wystawy. – Tworząc wystawę zależało nam, aby pokazać oryginalny strój w swoim bogactwie i różnorodności oraz wskazać różnice względem współczesnego stroju folklorystycznego – dodaje.

   Wystawa jest częścią większego projektu pod nazwą „Stroje przeworskie: wpływ na przyszłość przeworskiej wsi”, którego partnerami są Muzeum w Przeworsku, Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum w Przeworsku i Zespół Szkół im. Wincentego Witosa w Zarzeczu.

Celów projektu jest kilka. Pierwszy to opracowanie i publikacja materiałów źródłowych, a więc fotografii strojów oraz fotografii archiwalnych ludzi, mieszkańców okolic Przeworska, fotografujących się w strojach odświętnych przy okazji rozmaitych uroczystości – tłumaczy K. Ignas.

   Takie opracowanie, w formie ponad 200-stronicowego albumu, który będzie nosić tytuł „Ludowe stroje przeworskie – przeszłość i przyszłość”, ukaże się drukiem za około miesiąc. Album będzie zawierał także fotografie detali zdobień strojów – haftów, przeszyć, aplikacji, czyli – jak podkreśla K. Ignas – swego rodzaju bazę źródłową motywów plastycznych występujących w regionie przeworskim.

I tu już przechodzimy do kolejnego celu projektu, czyli identyfikacji motywu plastycznego, regionalnego, pochodzącego ze stroju przeworskiego i popularyzacja oraz promocja tego motywu – wyjaśnia K. Ignas, podkreślając jednocześnie, że obecnie regionalne motywy plastyczne nie są rozpoznawalne i powszechnie kojarzone. – Na hasło „coś ludowego”, „jakiś motyw ludowy” z Internetu pobiera się wycinankę łowicką czy haft kaszubski – zauważa.

  Wystawa i publikacja mają wpłynąć na wzrost wiedzy na temat wyglądu, funkcji i przemian stroju przeworskiego, czego skutkiem ma być wzrost rozpoznawalności wzornictwa i kolorystyki strojów tego regionu.

   Wystawa będzie czynna dla zwiedzających do 30 września, zaś zakończenie całego projektu przewidziane jest na 15 października.

 

Komentarze
Popularne