Szkolny zawrót głowy. Sezon na „wyprawkę” trwa

Autor: ek 18.08.2017 Nr: 33/2017
8-letnia Paulina cieszy się, że niebawem rozpocznie się nowy rok szkolny i znów spotka się ze swoimi koleżankami.
8-letnia Paulina cieszy się, że niebawem rozpocznie się nowy rok szkolny i znów spotka się ze swoimi koleżankami.

Zbliża się kolejny rok szkolny, a wraz z nim wydatki. Skompletowanie wyprawki szkolnej, to spore wyzwanie dla niejednego rodzica. Sprawdziliśmy, jak wyglądają przygotowania do nowego roku szkolnego, który rozpocznie się już niebawem.

Większość rodziców dzieci, które pójdą we wrześniu do szkoły, zaczęło już szacować koszty wyprawki szkolnej. To nie lada wyzwanie dla portfela, zwłaszcza w rodzinach wielodzietnych. Zakupy szkolne dla jednego dziecka to wydatek rzędu kilkuset złotych.

   Sklepy i supermarkety prześcigają się w promocjach i zróżnicowanym asortymencie przyborów szkolnych, co nie ułatwia zadania. Jednak, na skompletowanie wyprawki każdy ma swój sposób. Jedni czekają do ostatniej chwili, inni zaś rozkładają zakupy na raty.

– U nas kompletowanie wyprawki szkolnej zaczyna się już w czerwcu. To ogromne obciążenie finansowe. Niemożliwością byłoby zrobić to w jednym miesiącu. Choć teraz jest trochę lżej, ze względu na świadczenia 500 plus, to nawyk nabyty w ubiegłych latach jednak pozostał – mówi pani Małgorzata z Jarosławia, która samotnie wychowuje siódemkę dzieci.

– Jeśli chodzi o zakup przyborów szkolnych, to zazwyczaj staram się wcześniej zorientować w cenach i wybrać najkorzystniejszą ofertę – dodaje.

Na rynku znajduje się szeroki asortyment, jeśli chodzi o wybór artykułów szkolnych. Jednym z ważniejszych zakupów jest dobór odpowiedniej torby, w której nasza pociecha będzie nosić wszystkie potrzebne rzeczy. I tu pojawia się dylemat, co wybrać, plecak czy tornister. Choć zdania na ten temat są podzielone, to w obu przypadkach można dopatrzyć się zarówno wad, jak i zalet. Innym niemniej ważnym zakupem, jest wybór piórnika, którego ceny wahają się kilku do kilkudziesięciu złotych. Niemały wydatek stanowi również zakup zeszytów. I tu również przedział cenowy zaczyna się od kilkunastu groszy, a kończy na kilku złotych. Zeszyt z twardą, laminowaną lub polipropylenową okładką to koszt około 3zł. W sprzedaży pojawiają się zarówno takie z ulubionymi postaciami, jak i tematyczne do poszczególnych przedmiotów, a także takie, które zawierają różne przydatne informacje. Te jednak mogą już kosztować do kilku złotych więcej. Zeszyty 16-kartkowe dla uczniów rozpoczynających edukację szkolną można kupić już od 0,29 zł. Najmłodsi uczniowie sięgają po przybory z ulubionymi postaciami z bajek, których cena ze względu na prawa autorskie może być nieznacznie wyższa.

– Spora część rodziców kieruje się ceną, jednak są i tacy, którzy stawiają na jakość produktów, wybierając te z górnej półki – ocenia jedna z ekspedientek sklepu zlokalizowanego w centrum miasta.

– Córka pisze piórem, dlatego przy zakupie zeszytów, zwracam uwagę na to, by były z dobrej jakości papieru – mówi pani Anna, mama 8-letniej Pauliny.

  Najpopularniejsze marki artykułów szkolnych to Bambino, Bic, Stabilo, Herlitz, Koh-i-noor czy Oxford.

 

Mniejszy wydatek, dzięki darmowym podręcznikom Wyposażenie uczniów szkół podstawowych oraz uczniów klas gimnazjalnych w szkołach podstawowych (likwidacja gimnazjów w związku z reformą oświatową) w podręczniki, materiały edukacyjne oraz materiały ćwiczeniowe przeznaczone do obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego to zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej, wykonywane przez gminy. – Podręczniki oraz materiały edukacyjne dla poszczególnych klas kupowane są  co trzy lata, natomiast na materiały ćwiczeniowe dotacja celowa jest udzielana co roku. Obecnie z darmowych podręczników mogą korzystać uczniowie klas od I do VII szkół podstawowych oraz uczniowie II i III  klas gimnazjalnych, prowadzonych w szkołach podstawowych – informuje Renata Chlebowska, dyrektor Wydziału Oświaty.

Jedynymi podręcznikami niefinansowanymi w ramach dotacji są podręczniki do religii.   Ustawodawca nie przewidział możliwości zakupu w ramach dotacji celowej tzw. wyprawki szkolnej np. plasteliny, kredek, stroju gimnastycznego, obuwia sportowego itp. Dofinansowanie na wyprawkę szkolną mogą uzyskać rodziny kwalifikujące się do stypendium (kryterium dochodowości), składając wniosek do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we właściwym terminie (informacja o terminach składania wniosków dostępna na stronie internetowej MOPS).

 

W tym roku dłuższe wakacje

Dzieci i młodzież rok szkolny 2017/2018 rozpoczną już w poniedziałek, 4 września. W tym roku wakacje potrwają o jeden weekend dłużej.

– Zgodnie  z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego, jeżeli 1 września wypada w piątek lub sobotę, to rozpoczęcie roku szkolnego następuje w poniedziałek, tuż po 1 września. W związku z  tym z przyjemnością zapraszamy uczniów, rodziców i nauczycieli do szkół na inaugurację roku szkolnego, która odbędzie się 4 września – informuje Iwona Międlar, pracownik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Jarosławia.

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum