Biwak z Radiem Rzeszów po raz drugi

Autor: md 25.08.2017 Nr: 34/2017
O tym, jak to się stało, że Ormianie przybyli na Podkarpacie, w tym do Jarosławia, opowiadali Joanna Kociuba i Damian Knutel, zaś Astqhik i Edyta Gasparyan zaprezentowały słuchaczom alfabet armeński i kuchnię ormiańską.
O tym, jak to się stało, że Ormianie przybyli na Podkarpacie, w tym do Jarosławia, opowiadali Joanna Kociuba i Damian Knutel, zaś Astqhik i Edyta Gasparyan zaprezentowały słuchaczom alfabet armeński i kuchnię ormiańską.

Radio Biwak – wakacyjna audycja Polskiego Radia Rzeszów – po miesiącu ponownie zagościła w Jarosławiu. Tym razem rozmówcy Bernadety Szczypty i Grażyny Bochenek przybliżyli historię Ormian żyjących w naszym mieście kiedyś i dziś.

Radio Biwak nadawało od godz. 9.00 do godz. 12.00 spod Kamienicy Orsettich. Joanna Kociuba – archeolog Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu i Damian Knutel – pracownik naukowy Uniwersytetu Rzeszowskiego, goście Bernadety Szczypty i Grażyny Bochenek – znanych i lubianych dziennikarek prowadzących wakacyjną audycję Polskiego Radia Rzeszów, długo i ciekawie opowiadali o tym, jak to się stało, że Ormianie przybyli na Podkarpacie, w tym do Jarosławia. Okazuje się, że początek obecności Ormian w naszym mieście sięga dalekiej przeszłości. To handlowy charakter Jarosławia oraz jego korzystne położenie na skrzyżowaniu głównych szlaków handlowych sprawiło, że stał się on siedzibą ormiańskich kupców, którzy posiadali tu liczne i bogato zaopatrzone składy.

   W audycji wystąpiły także Astqhik Gasparyan i jej córka Edyta, które od kilkunastu lat żyją w Jarosławiu. Ormianki przyniosły ze sobą do plenerowego studia tradycyjne ormiańskie potrawy – basturmę – suszoną wołowinę oraz tołmę – mięso zawijane w liście winogron, a także opowiedziały słuchaczom o specjałach swojej rodzimej kuchni. Wspominały również, czym poza pełnymi smaków i aromatów potrawami może zachwycić Armenia. A ma do zaoferowania bardzo wiele!

   Rozmowom towarzyszyła muzyka w wykonaniu artystów posiadających ormiańskie korzenie, konkursy oraz niespodzianki. Każdy chętny mógł z plenerowego studia pozdrowić swoich bliskich, a także otrzymać biwakowe gadżety.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum