Wieńce jak malowane

Autor: md 25.08.2017 Nr: 34/2017
Starym zwyczajem starostowie dożynek gminnych częstowali gości i mieszkańców świeżym i pachnącym chlebem.
Starym zwyczajem starostowie dożynek gminnych częstowali gości i mieszkańców świeżym i pachnącym chlebem.

Mimo, że pogoda nie rozpieszczała w tym roku rolników, to jednak po ciężkich zbiorach, nie wyobrażali sobie, by nie podziękować Bogu za łaski i zebrane ziarno. Rolnicy z wiosek położonych na terenie gminy Gać uczynili to w niedzielę, 20 sierpnia w Dębowie. Choć niebo było zachmurzone, było gwarno, kolorowo i radośnie.

Dożynki gminy Gać rozpoczęły się nabożeństwem dziękczynnym w kościele parafialnym w Dębowie, do którego rolnicy przynieśli ze sobą do poświęcenia uwite z tegorocznych kłosów wieńce oraz pachnące bochny, będące ukoronowaniem ich całorocznej pracy. O oprawę muzyczną mszy św., jak również dalszej części uroczystości, zadbała Orkiestra Dęta OSP Gać. Po nabożeństwie wieńczarze, zaproszeni goście oraz mieszkańcy przeszli na plac obok ZS w Dębowie, gdzie odbyła się część obrzędowa i artystyczna Święta Plonów.

   W części obrzędowej Monika i Wojciech Ziębowie z Dębowa – starostowie dożynek gminnych, przekazali bochen chleba na ręce Grażyny Pieniążek – wójta gminy Gać, która podziękowała rolnikom za trud ich całorocznej pracy oraz za przyniesiony chleb, będący jej owocem. Ciężką pracę rolników docenili również zaproszeni goście, czego wyraz dali w okolicznościowych przemówieniach. Na zakończenie tej części, wszyscy zostali poczęstowani dożynkowym chlebem.

   W gminie Gać dożynki to również czas podsumowania działań przeprowadzonych w poszczególnych sołectwach od ostatniego dożynkowego spotkania, a także okazja, aby przekazać mieszkańcom informacje o dalszych planach.

   Święto Plonów to nie tylko dziękczynienie, ale także radość i zabawa, której nie zabrakło w Dębowie. W części artystycznej wystąpili podopieczni Dziennego Domu Senior-Wigor w Białobokach, Zespół Śpiewaczy Dębianie z Dębowa, Zespół Śpiewaczy Gacanki z Gaci, Zespół Śpiewaczy Waliczanki z Wolicy, Kapela Ludowa Gacoki z Gaci, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Gacoki z Gaci oraz Orkiestra Dęta OSP Gać wraz z mażoretkami. Nie zabrakło także loterii fantowej, która stała się tradycją dożynek gminnych. Święto Plonów zwieńczyła zabawa taneczna w rytm muzyki zespołu Szybki Numer.

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum