Osiem dni z muzyką dawną

Autor: md 25.08.2017 Nr: 34/2017
XXV Festiwal Pieśń Naszych Korzeni zainaugurował koncert „Linnamuusikud” w kościele pw. św. Mikołaja i Stanisława bpa. W roli dyrygenta wystąpił Taivo Niitvägi.
XXV Festiwal Pieśń Naszych Korzeni zainaugurował koncert „Linnamuusikud” w kościele pw. św. Mikołaja i Stanisława bpa. W roli dyrygenta wystąpił Taivo Niitvägi.
Fot. org.

Od 25 lat sierpień upływa w naszym mieście pod znakiem Festiwalu Muzyki Dawnej „Pieśń Naszych Korzeni”. Nie inaczej jest w tym roku. Założenia ideowe tegorocznej edycji muzycznego wydarzenia przybliża hasło kontrreformacja.

Zamiarem festiwalu nie jest prowadzenie teologicznej dyskusji, lecz przyjrzenie się kulturowym, a szczególnie muzycznym, skutkom i rezultatom mającego miejsce 500 lat temu rozłamu, jaki dokonał się w Kościele zachodnim. W roku 1517 augustiański mnich Marcin Luter przybił na drzwiach wittenberskiego kościoła swoje tezy, będące wezwaniem do dyskusji, co przyjmuje się za symboliczny początek Reformacji. (...) Muzyka stanowiła często oręż w wyznaniowych sporach: przenosiła treści wiary, dostarczała teologicznej egzegezy, wspierając sporne kwestie, ukazywała triumfalistyczny splendor, wyrażała też ludową pobożność. Formy muzyczne wypływały z odziedziczonych po średniowieczu tradycji, stanowiąc jednocześnie odpowiedź na zapotrzebowanie ideowe (...) – przybliżają założenia jubileuszowej edycji organizatorzy.

   XXV Festiwal Muzyki Dawnej „Pieśń Naszych Korzeni” rozpoczął się w niedzielę, 20 sierpnia. Muzyczne wydarzenie zainaugurował koncert „Linnamuusikud” w kościele pw. św. Mikołaja i Stanisława bpa. Melomani wysłuchali estońskich hymnów reformacyjnych i pieśni religijnych z tradycji ludowej.

   W kolejnych dniach na entuzjastów muzyki dawnej będą czekać czeskie pieśni mistyczne; rekonstrukcja mszy św. wykonanej w Dreźnie na stulecie Reformacji; Nieszpory Maryjne; Msza „O Gloriosa Domina”; polskie, litewskie i niemieckie pieśni czasu Reformacji; Choralabend oraz Kondakion o Nawróconej wykonany w formie nabożeństwa pokutnego hymn wspólnego dla prawosławia i katolicyzmu świętego Romana Melodosa. XXV Festiwal Muzyki Dawnej „Pieśń Naszych Korzeni” tradycyjnie zakończy Missa Gregoriana.

   Poza koncertami odbywać się będą również warsztaty. Warsztat Chóru Festiwalowego zajmował się będzie nauką śpiewu chorałów luterańskich. Prezentacja powarsztatowa będzie częścią koncertu „Choralabend”. Wstępem do warsztatów „Wojna piosenkowa z Marcinem Lutrem” będzie wykład „Kontrafaktura konfesyjna na przykładzie piosenki „Erhalt uns Herr bei deinem Wort” Marcina Lutra.  Trzeci warsztat obejmuje śpiew bizantyjsko-słowiański. Celem będzie przygotowanie Wieczerni, która odśpiewana zostanie w festiwalową sobotę w cerkwi greko-katolickiej.

   Jak co roku cyklowi prezentacji koncertowych towarzyszyć będą tańce przy muzyce tradycyjnej.

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum