Spotkanie wokół postaci Świętego Jacka

Autor: md 25.08.2017 Nr: 34/2017
Już po raz drugi w naszym mieście odbyło się Spotkanie Imienników św. Jacka Odrowąża. Swoje imieniny wspólnie świętowało 40 Jacków. Najmłodszemu – 12-miesięcznemu Jackowi – towarzyszyli rodzice.
Już po raz drugi w naszym mieście odbyło się Spotkanie Imienników św. Jacka Odrowąża. Swoje imieniny wspólnie świętowało 40 Jacków. Najmłodszemu – 12-miesięcznemu Jackowi – towarzyszyli rodzice.

17 sierpnia – w święto pierwszego polskiego dominikanina – w Klasztorze oo. Dominikanów w Jarosławiu odbyło się II Spotkanie Imienników św. Jacka Odrowąża, na które przybyło 40 Jacków. Najmłodszy z nich miał zaledwie 12 miesięcy. Wszyscy, bez względu na wiek, wzięli udział w szeregu „jackowych” atrakcji.

Jackowie wysłuchali legend o św. Jacku i obejrzeli prezentację o znanych i mniej znanych Jackach, które to zaprezentował Jacek Marian Hołub – pomysłodawca Spotkania Imienników św. Jacka Odrowąża; zwiedzili bazylikę Matki Bożej Bolesnej z ołtarzem św. Jacka; zobaczyli spektakl teatralny wyreżyserowany przez Annę Huk na podstawie legend o św. Jacku, który zaprezentowali aktorzy Teatru Trema działającego przy Miejskim Ośrodku Kultury w Radymnie; uczestniczyli we mszy św. pod przewodnictwem o. Jacka Skupienia – przeora Klasztoru oo. Dominikanów w Jarosławiu, w takcie której ucałowali relikwie św. Jacka, odśpiewali pieść na cześć swojego patrona oraz poświęcili kłosy pszenicy; po mszy św. skosztowali „jackowych” pierogów, z którymi związane jest znane westchnienie: „Święty Jacki z pierogami, módl się za nami”; posadzili „jackowe” drzewo, czyli lipę oraz integrowali się ze swoimi imiennikami, zastanawiając się przy tym, dlaczego noszą takie, a nie inne imię.

   Nie obyło się bez wpisu do Złotej Księgi Zjazdu oraz wspólnej fotografii. Na pamiątkę spotkania Jackowie otrzymali koszulki z hasłem „Jacki to fajne chłopaki” oraz plakietki.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum