Podróż w czasie

Autor: md 01.09.2017 Nr: 35/2017
Przez cztery dni jarosławski Rynek tętnił życiem.
Przez cztery dni jarosławski Rynek tętnił życiem.

Kiedy w czwartek, 24 sierpnia na zegarze miejskim wybiła godzina 18.00, cofnął się czas i na cztery dni Jarosław przeniósł się do XVII wieku, zapraszając mieszkańców i turystów w podróż, podczas której można było odkryć zapomniane profesje, tradycyjne gry i zabawy, dawne tańce oraz kuchnię regionalną i ze świata.

Sięgając do lokalnych tradycji, Jarmark Jarosławki skupił się rzecz jasna wokół handlu. Stragany uginały się od specjałów przywiezionych z różnych stron globu m.in. Węgier, Grecji, Turcji, Maroka, Nepalu, Tybetu, Indii czy Tajlandii. Podniebienia kusiły tradycyjne wędliny, sery, przyprawy, kawy, herbaty, wina, nalewki, miody, przetwory, wypieki oraz słodycze. Na kramach można było nabyć także tkaniny, ręcznie wykonaną biżuterię, wyroby ceramiczne i wiklinowe, obrazy czy rzeźby.

   Poza handlem znakiem rozpoznawczym Jarmarku Jarosławskiego była także muzyka w wykonaniu lirników, gambstów, skrzypków, lutników, klawesynistów dudziarzy, ukulelistów i innych muzyków, która rozbrzmiewała na uliczkach Starego Miasta.

   Od kupieckiego zgiełku można było odetchnąć słuchając bajek i baśni, futbolowych opowieści, lirycznych pieśni dziadowskich, historii mrożących krew w żyłach czy kazania na beczce wygłoszonego przed wędrownego kaznodzieję.

   Na dzieci i dorosłych czekały również inne atrakcje, jak na przykład spotkania autorskie, spektakle teatralne, pokazy magii i ognia, tradycyjne gry śródziemnomorskie, zabawy podwórkowe czy warsztaty ceramiczne, tkackie, kukiełkowe, kuglarskie i taneczne.

   Jarmark Jarosławski otworzył w czwartek, 24 sierpnia korowód jarmarczny oraz symboliczne przekazanie kluczy do bram Jarosławia przez Burmistrza Miasta Jarosławia i Annę Ostrogską Wilhelmowi Orsettiemu, zaś jego zwieńczeniem był występ bałkańskiej orkiestry dętej Tsigunz Fanfara Avantura oraz grupy grającej tradycyjną muzykę salentyńską – Canzoniere Grecanico Salentino.

   Organizatorem wydarzenia było Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu przy współpracy

Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu i Stowarzyszenia „Muzyka Dawna w Jarosławiu”.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum