Podziel się książką!

Autor: md 01.09.2017 Nr: 35/2017
Bookcrossing to społeczna forma popularyzowania czytelnictwa, nazywana ruchomą biblioteką, bez stałej siedziby, regałów i kart bibliotecznych, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnej biblioteki widocznej na zdjęciu.
Bookcrossing to społeczna forma popularyzowania czytelnictwa, nazywana ruchomą biblioteką, bez stałej siedziby, regałów i kart bibliotecznych, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnej biblioteki widocznej na zdjęciu.

Wkrótce w naszym mieście ruszy popularna na całym świecie akcja promocji czytelnictwa zwana bookcrossingiem. Pierwszym punktem wymiany książek będzie Jarosławski Kuferek Artystyczny – księgarnio-galeria mieszcząca się na parterze kamienicy przy ul. Rynek 6.

Idea bookcrossingu zrodziła się w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem obiegła już niemalże cały świat. Polega ona na uwalnianiu przeczytanych książek, czyli zostawianiu ich w miejscach publicznych, jak również na specjalnie przygotowanych w tym celu półkach czy regałach po to, by znalazca mógł je zabrać do domu, przeczytać i przekazać dalej.

Bookcrossing stanowi pozytywny element kulturowy i edukacyjny, popierający idee czytelnictwa – zauważa radny miejski Piotr Kozak, który w lipcu zwrócił się do burmistrza miasta Jarosławia Waldemara Palucha z prośbą o ustawienie na terenie miasta regałów książkowych wraz z pierwszym zestawem książek, które mogłyby krążyć z rąk do rąk. Jego zdaniem najlepszą lokalizacją na tego typu regały książkowe w naszym mieście byłby Park Miejski im. Bohaterów Monte Cassino, Park Miejski im. Czesławy Puzon ps. „Baśka” oraz deptak na ul. Grodzkiej.

   Włodarz Jarosławia jest otwarty na tego typu inicjatywy.

Oczywiście zależy nam na kulturotwórczym zagospodarowaniu miejskiej przestrzeni. Idea bookcrossingu jest właśnie jednym z takich ciekawych działań – zwraca uwagę zastępca burmistrza miasta Jarosławia Dariusz Tracz. Zaznacza przy tym, że dla władz miasta bardzo ważne jest zdanie instytucji kultury w tej kwestii. Okazuje się, że Miejska Biblioteka Publiczna w Jarosławiu już wcześniej wyszła z taką propozycją. Instytucja rozważa możliwość przygotowania większego projektu, w którym mogłyby się znaleźć m.in. takie zadania.

Zorganizowanie takich miejsc wymaga pewnych nakładów finansowych; przede wszystkim na zakup odpowiednich półek-instalacji, które zabezpieczą księgozbiór przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi (opady, wiatr, duże nasłonecznienie). Naszym zdaniem powinny być też odpowiednio zaprojektowane do otoczenia, tak aby tworzyły harmonijną całość. Kolejnym kosztem jest zakup pierwszych zestawów książkowych – podkreśla dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jarosławiu Krystyna Tkacz.

   Biorąc pod uwagę, że powstanie miejskich regałów wiąże się z opracowaniem projektu oraz pozyskaniem środków zewnętrznych, przedsięwzięcie to jest ujęte dopiero w przyszłorocznym planie działania placówki. 

   „Od zaraz” tego typu regał może stanąć przed Jarosławskim Kuferkiem Artystycznym         – księgarnio-galerią mieszcząca się na parterze kamienicy przy ul. Rynek 6.

Istnieje możliwość utworzenia tzw. regałów książkowych dotyczących wymiany książek pomiędzy czytelnikami. Przestrzenią taką może być Jarosławski Kuferek Artystyczny. Dysponujemy kącikiem z fotelami, stolikiem, regałami przewidzianymi dla klientów, czyli miejscem przyjaznym czytelnikowi – spostrzega dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu Elżbieta Śliwińska.

   Pierwszy regał zostanie ustawiony przed wejściem do Jarosławskiego Kuferka Artystycznego w przeciągu najbliższych dni. Zachęcamy zatem do przejrzenia swoich biblioteczek, półek, strychów, piwnic oraz garaży. Na pewno znajdziemy tam mnóstwo książek, które nas już nie cieszą, a komuś innemu przypadną do gustu. Uwolnijmy swoje książki!

Z książek w miejskich regałach będzie można skorzystać, czy to zostawiając sztuka za sztukę, czy też bezpłatnie korzystać z nich w domu czy na miejscu podczas odpoczynku – tłumaczy inicjator akcji uwalniania książek w naszym mieście. – Myślę, że czytelnik po skończonej lekturze zwróci książkę, aby dalej utrzymała się płaszczyzna wymiany książkowej – apeluje do czytelników, podkreślając przy tym, że ma nadzieję, iż pomysł z miejskimi regałami przyjmie się i mieszkańcy naszego miasta będą chętnie z tej „nowinki” korzystać.

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum