Powrót do dożynkowej tradycji

Autor: bk 01.09.2017 Nr: 35/2017 1
Powrót do dożynkowej tradycji

W ubiegłą niedzielę, 27 sierpnia w Tuligłowach odbyły się Dożynki Gminy Rokietnica. Gminne święto plonów zorganizowane zostało pierwszy raz po wieloletniej przerwie.

Choć tradycja dożynek wciąż żywa była na terenie Gminy Rokietnica, od wielu lat nie organizowano tu dożynek na szczeblu gminnym. W tym roku powrócono do tej tradycji, organizując wspólne dla wszystkich miejscowości dożynki w miejscowości Tuligłowy.
   Uroczystości rozpoczęła Msza św. dziękczynna w intencji rolników, która odbyła się w kościele pw. Św. Mikołaja Biskupa w Tuligłowach. Następnie korowód dożynkowy przemaszerował na plac obok szkoły, gdzie odbyła się część obrzędowa. Tutaj wójt Gminy Bożena Gmyrek przywitała wszystkich przybyłych gości. Na jej ręce starostowie dożynek: Justyna Buksa oraz Piotr Kuźma, złożyli również symboliczny bochen chleba. Odbyła się takżę prezentacja wieńców dożynkowych przygotowanych przez społeczności poszczególnych wsi.
   Stoły tradycyjnymi potrawami zapełniły panie z Kół Gospodyń Wiejskich oraz lokalnych stowarzyszeń.
   W części artystycznej na scenie pojawiła się: Młodzieżowa Kapela "Młoda Harta", Kapela Podwórkowa "Misie", Kapela "Rokiecianka", a także orkiestra dęta wraz z mażoretkami.

Komentarze
Popularne
Komentowane